Historia walentynek

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Walentynki są świętem zakochanych, obchodzonym 14 lutego. Mówi się, że tradycja celebrowania tego dnia przyszła do nas z zachodu, jednak obchodzenie święta zakochanych jest starym zwyczajem. Jego początków można się doszukiwać w starożytnym Rzymie.

Luperkalia to święto płodności, obchodzone 15 lutego razem z wigilią poprzedzającą to święto. To właśnie wtedy chłopcy wypisywali imiona swoich sympatii, wrzucali do urny, a później losowali swoje pary. Dzisiejsze symbole, które nieodłącznie towarzyszą obchodom święta zakochanych, również pochodzą z czasów starożytnych. Kartki walentynkowe ozdabia wizerunek Kupidyna – rzymskiego boga miłości, przedstawianego jako młody chłopiec ze skrzydłami i z kołczanem pełnym miłosnych strzał. Kupidyn, inaczej zwany Amorem, jest odpowiednikiem Erosa z mitologii greckiej.

Święty Walenty był biskupem za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Legenda głosi, że cesarz ten zakazał wchodzić mężczyznom w związki małżeńskie między 18 a 37 rokiem życia, gdyż w tym wieku są oni najprzydatniejsi w szeregach wojskowych. Święty Walenty złamał zakaz cesarza i udzielał potajemnych ślubów zakochanym. Gdy cesarz odkrył zdradę biskupa, wtrącił go do więzienia i skazał na śmierć. Zanim jednak doszło do egzekucji, biskup zakochał się w niewidomej dziewczynie. Wedle legendy pod wpływem miłości dziewczyna odzyskała wzrok. W dniu egzekucji, czyli 14 lutego, Walenty zostawił swej ukochanej miłosny liścik.

Poza legendą niewiele wiadomo o samym życiu Walentego oraz o historycznych przesłankach, mówiących dlaczego to właśnie on został wybrany na patrona zakochanych. Walentynki zaczęto obchodzić już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w angielskiej literaturze. Uznaje się, że autorem pierwszej walentynki był książę orleański, który z więzienia wysłał liścik miłosny swojej żonie. List ten przechowywany jest przez British Museum.

Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się za sprawą Esther Howland, która to rozpoczęła masową produkcję kartek z nadrukowanymi miłosnymi wierszykami.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!