Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Makaron to jeden z ulubionych składników w kuchniach całego świata. Wszechstronność tego składnika pozwala przyrządzać różnorodne dania — od tych szybkich aż do wykwintnych. Chociaż makaron jest chętnie jedzony na całym świecie, to wiele osób odmawia sobie tej przyjemności z powodu łatki wysokiej kaloryczności. Czy rzeczywiście makarony są tak kaloryczne?

Ile kalorii ma makaron?

Zastanawiasz się nad tym, ile kalorii ma makaron? To, ile kcal ma makaron, jest zależne od wielu czynników takich jak skład, wielkość, a także sposób ugotowania. Skład to kluczowa kwestia, która wpływa na to kalorie zawarte w makaronie.

Jeśli makaron został zrobiony z mąki pełnoziarnistej, zawiera więcej błonnika i składników odżywczych od tego z mąki białej, co wpływa na uczucie sytości oraz czas trawienia. Makaron pełnoziarnisty ma także niższy indeks glikemiczny oraz mniej kalorii od tradycyjnego makaronu z mąki pszenicznej lub durum. Jeszcze mniej kalorii zawierają inne typy makaronów np. z roślin strączkowych lub mąki ryżowej.

Poza składem, na kaloryczność wpływ ma także sam sposób obróbki cieplnej, a w zasadzie jej długość. Makarony ugotowane zgodnie z zaleceniami producenta zawierają mniej kalorii od tych al dente, jednakże gwarantują one większy wyrzut insuliny do krwi i mniejsze uczucie sytości. Warto, żebyś wiedział, że makaron suchy jest lżejszy od ugotowanego, dlatego w 100 g produktu suchego znajdziesz znacznie więcej kalorii niż w ugotowanym, w którym zebrała się woda. Dlatego też w dietach liczy się makaron suchy, a nie ugotowany.

Jak liczyć kalorie makaronu? Ten proces nie jest tak skomplikowany, jak mógłby się wydawać. Wystarczy dobrze określić porcję suchego makaronu przy pomocy wagi, a następnie ugotować go. Kolejnym krokiem jest podzielenie kalorii zawartych w porcji suchego makaronu przez liczbę porcji mieszczących się w opakowaniu. Wynik należy pomnożyć przez liczbę porcji, jaką się spożywa. Z racji, że makaronu nie jada się na sucho, należy dodać do wyniku także kalorie zawarte w sosie czy sałatce.

Każdy makaron ma odmienną zawartość kaloryczną, dlatego warto jest czytać składy zamieszczone na etykietach. Są jednak typy makaronu uważane za bardziej tuczące i mało kaloryczne.

100 g makaronu – kcal

100 g makaronu to standardowa porcja, jaką znajdziemy na etykietach z oznaczeniem kcal, to także porcja, którą zwyczajowo serwuje się w restauracjach. Mowa rzecz jasna o makaronie suchym. Wartość 100 g makaronu różni się w zależności od tego, z jakiej mąki został zrobiony, czy posiada jajka i inne składniki poza wodą.

Gotując makaron w domu, zapewne używasz szklanki do odmierzania. Zastanawiasz się, ile gram zawiera szklanka makaronu? W szklance mieści się od 65 do nawet 100 g makaronu. Lepszym rozwiązaniem, które pomoże odmierzyć Ci jego ilość, jest wykorzystanie do tego wagi kuchennej. Dokładniejsze wyliczenia sprawią, że łatwiej Ci będzie obliczyć zawartość kaloryczną i zachować odpowiednie proporcje w diecie.

Liczba kalorii w surowym i ugotowanym makaronie

Chcesz dowiedzieć się, ile kalorii zawierają różne rodzaje makaronu? Ile kcal kryje się w makaronie ugotowanym, a ile w surowym? Przygotowaliśmy dla Ciebie pełne zestawienie zawartości kalorycznej różnych makaronów. Wszystkie te informacje znajdziesz w kolejnych akapitach.

Makaron ugotowany – kcal

Makaron ugotowany zawiera mniej kcal od wersji suchej z uwagi na to, że nabiera on wody i pęcznieje, przez co zwiększa się jego objętość. Dla przykładu ugotowany makaron fusilli z pszenicy durum kcal zawiera tylko 164 kcal, makaron pełnoziarnisty pszeniczny po ugotowaniu zawiera tylko 124 kcal, a pszeniczne penne tylko 158 kcal.

Makaron suchy – kcal

Makaron suchy zawiera znacznie więcej kcal przez to, że jest znacznie lżejszy od makaronu. W 100 g opakowaniu zmieści się znacznie więcej makaronu suchego od tego po ugotowaniu. Ile kcal ma makaron suchy? Dla porównania z powyższymi przykładami: fusilli ma 378 kcal, penne 355 kcal, a pełnoziarnisty ok. 340.

Liczba kalorii w makaronach o różnym składzie

Makarony mogą różnić się od siebie składem, kształtem i wielkością, a wszystkie te cechy wpływają na ich kaloryczność. Większy makaron pełnoziarnisty taki jak penne będzie zawierał więcej kalorii od cienkich nitek lub innego makaronu o drobnej wadze. W dalszej części tego artykułu zdradzimy Ci, ile kalorii mieści się w makaronach o różnym składzie.

Makaron biały – kcal

Makaron biały zawiera najwięcej kcal spośród wszystkich dostępnych na rynku zapewnia również szybki wyrzut insuliny do krwi. Ile kcal ma biały makaron? Po ugotowaniu makaron biały ma od 140 do 198 kcal w zależności od jego rodzaju i wielkości, a także tego, czy zawiera jajka, czy nie. Jest on jednak uważany za najsmaczniejszy, dlatego staje się najczęstszym wyborem wśród kupujących.

Makaron pełnoziarnisty – kcal

Makaron pełnoziarnisty zawiera więcej błonnika i składników odżywczych, dlatego jest lepszym wyborem dla osób będących na diecie odchudzającej. Ile kcal zawiera makaron pełnoziarnisty? Przedział kaloryczny tegoż makaronu to 120 do 154 kcal.

Makaron sojowy – kcal

Makaron sojowy to wspaniały i lekki dodatek do dań orientalnych takich jak stir fry czy pad thai. Ile kcal ma makaron sojowy? Nieugotowany makaron sojowy ma ok. 170 kcal, a po ugotowaniu jego kaloryczność spada do 100 kcal.

Makaron pszenny – kcal

Makaron pszenny z białej mąki to niezwykle pyszna, choć tucząca propozycja. Ile kcal zawiera makaron pszenny? W zależności od jego wielkości możesz spodziewać się wartości kalorycznej w przedziale od 155 do 198 kcal po ugotowaniu. Musimy przypomnieć też o tym, że makarony jajeczne są często mniej kaloryczne od tych na wodzie.

Makaron durum – kcal

Makaron z pszenicy durum zawiera podobną liczbę kcal do swojego bardziej pospolitego brata. Ugotowany makaron durum zawiera od 140 do 190 kcal.

Makaron ryżowy – kcal

Ten azjatycki makaron uważany jest za jednej z najmniej kalorycznych. Ile kalorii ma makaron ryżowy? Makaron ryżowy suchy ma ok. 360 kcal, z kolei ugotowany tylko ok. 110 kcal.

Makaron z zupki chińskiej – kcal

Makaron z zupki chińskiej, czyli chow mein, to produkt otrzymywany z białej mąki pszennej. Ile kcal ma makaron chiński? Po ugotowaniu te pyszne nitki mają od 130 do 150 kcal.

Liczba kalorii w makaronach o różnych kształtach i formach

Makarony mogą różnić się zawartością kaloryczną też poprzez różnice w kształcie i wielkości. W dalszej części tekstu zdradzimy Ci różnicę pomiędzy dwoma najbardziej popularnymi rodzajami makaronu.

Makaron spaghetti – kcal

Makaron spaghetti w zależności od tego, czy jest zrobiony z pszenicy durum, czy z klasycznej białej mąki pszenicznej może mieć lekko odmienną liczbę kalorii. Ile kcal ma spaghetti z durum? Spaghetti z durum ma po ugotowaniu ok. 140 kcal, z kolei ze zwykłej pszenicy ok. 148 kcal.

Makaron nitki – kcal

A co z popularnymi nitkami stosowanymi do rosołów? Ten króciutki, smaczny makaron nitki ma ok. 130 kcal w wersji bez jajek. Nitki z dodatkiem jajek mają niecałe 125 kalorii. Jeśli więc jesteś na diecie, lepszym wyborem do zupy będzie makaron jajeczny. Weź pod uwagę to, że w jego składzie znajdziesz podobną ilość białka co w tradycyjnym makaronie pszenicznym, jednakże zwiększy się jego zawartość tłuszczu.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!