zobacz film

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Woda to życie. Nasz organizm składa się w większości z niej i nie może bez niej funkcjonować. Przyzwyczailiśmy się, że mamy do niej nieograniczony dostęp, ale nasz świat się zmienia. Oszczędzanie wody staje się ważną misją, którą może (i powinien) podjąć każdy z nas. Zwłaszcza, że to wyjątkowo proste zadanie, które nie wymaga wielkich nakładów czasu ani poświęceń. Jakie nawyki warto wypracować, by dokonać tej małej wielkiej zmiany?

 

Dzięki praktycznym poradom Kingi dowiesz się, jak oszczędzać wodę w kuchni, dbając tym samym o domowy budżet i o środowisko. Sprawdź, jakie triki dają najlepsze efekty, i przekonaj się, jak działają w praktyce. Zainspiruj się, zrób miejsce dla dobrych nawyków i zamień swoją kuchnię w miejsce, w którym nic się nie marnuje!

1. STOSUJ SPRYTNE TRIKI W KUCHNI – PORADY ZWIĄZANE Z GOTOWANIEM

  • Nie myj warzyw pod bieżącą wodą – użyj do tego celu miski. Możesz w ten sposób oszczędzić nawet do 20 litrów wody dziennie! To także oszczędność czasu: mycie wszystkich potrzebnych warzyw w jednym naczyniu jest znacznie szybsze niż płukanie ich kolejno pod strumieniem bieżącej wody. Dzięki tej metodzie sprawniej przygotujesz posiłki.
  • Kiedy to tylko możliwe, gotuj na parze. Zużywasz wówczas mniej wody, a posiłki przygotowane w ten sposób są znacznie zdrowsze. Gotowanie na parze to najlepszy sposób na zachowanie składników odżywczych zawartych w warzywach.
  • Kiedy gotujesz wodę np. w czajniku elektrycznym, używaj tylko wymaganej ilości wody. Nalej jej tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz. Wodę, która zostaje w czajniku, zwykle wylewamy (a tym samym marnujemy), by nalać świeżej do kolejnego użycia. Kontrola ilości wody pozwoli Ci tego uniknąć.

2. UŻYWAJ Z GŁOWĄ – PORADY OGÓLNE

  • Nie pozwól, aby woda płynęła z kranu bez potrzeby, np. podczas rozmrażania mięsa lub innych mrożonek czy mycia warzyw i owoców.
  • Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna.
  • Brudne naczynia myj od razu. Nie pozwól, aby jedzenie zaschło.
  • Podczas mycia naczyń ręcznie zamknij zawór przy zlewie. Niech pod bieżącą wodą odbywa się tylko płukanie naczyń.
  • Jeśli masz nieszczelny kran, napraw go jak najszybciej. Do tego czasu zakręcaj go mocno, by woda nie ciekła.
  • Pij wodę z kranu, nie butelkowaną. Do wyprodukowania jednej plastikowej butelki (bez zawartości) potrzeba aż 3 litrów wody. Korzystaj z filtrów lub dzbanków filtrujących – jednorazowa inwestycja w te przydatne akcesoria pozwoli Ci oszczędzać wodę, czas i pieniądze.

3. WYKORZYSTUJ PONOWNIE – CZYLI RECYKLING WODY

  • Nie pozbywaj się wody, która może być ponownie wykorzystana, np. do podlewania kwiatów i ziół w domu lub roślin w ogrodzie. Nie wylewaj wody z dzbanków filtrujących.
  • Jeśli woda butelkowana przestała być świeża (np. woda po treningu czy niewypita podczas podróży), wykorzystaj ją do podlania kwiatów.
  • Do tego samego celu możesz wykorzystać wodę, w której trzymałeś szparagi lub rzodkiewkę. Zbieraj jej jak najwięcej!
  • Ogranicz sól. Niesolona, wystudzona woda po gotowaniu (np. makaronu, ziemniaków, warzyw) może być ponownie wykorzystana do podlewania roślin.

 

 

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!