Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Dzieci słyną z tego, że są niejadkami. Zazwyczaj ograniczają swój jadłospis do kilku ulubionych potraw czy produktów i wydaje się, że nic i nikt nie może zmienić ich nastawienia. Często ofiarą padają warzywa i owoce. Jak zmienić nastawienie swojej pociechy?

1. Nie zmuszaj!

Nie zmuszaj dziecka, by jadło warzywa i owoce na siłę. Jeśli będziesz wmuszać w nie kolejne porcje surówek, zup, dziecko będzie kojarzyło ten rodzaj posiłku z nieprzyjemnym obowiązkiem.

2. Zabawa fakturą

Dzieci zwracają uwagę na fakturę pożywienia. Być może surowa marchewka w kawałku nie przypadnie im do gustu tak bardzo jak zmiksowana czy starta. Pokaż swojemu dziecku, jakie oblicza mają dane owoce i warzywa. Rób purée, odkryj przed dzieckiem również owoce i warzywa w formie pitnej.

3. Zgadywanki

Zakryj dziecku oczy i podawaj konkretne warzywa i owoce – niech poznaje zapachy, bada rączką strukturę, a później próbuje. Bawcie się w opisywanie, czy dany owoc jest okrągły, twardy, słodki, kwaśny, jak pachnie. Z zamkniętymi oczami zmysły się wyostrzają. Być może w taki sposób Twoje dziecko odnajdzie nowych faworytów.

4. Jedzenie rękoma

Pozwól dziecku dotykać jedzenia. Pokrój warzywa i owoce na cząstki. Odłóżcie na bok widelce czy łyżki. Oczywiście taka zabawa może być nieobojętna dla ścian, dlatego na tego rodzaju posiłek wybierz takie miejsce, które łatwo będzie można posprzątać.

5. Wybór

Daj dziecku wybór. Dzieci uwielbiają, kiedy mogą podejmować decyzję. Zamiast kłaść na kanapkach warzywa, na które Ty masz ochotę, pokaż dziecku pokrojonego pomidora, ogórki, rzodkiewkę, szczypiorek – niech samo zadecyduje, co ma się znaleźć na jego kanapce.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!