Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Jak smakuje solony karmel?
Solonego karmelu można teraz spróbować na każdym kroku – króluje w lodziarniach, a w cukierniach oblewa się nim torty i serniki. To absolutnie wyjątkowy smak! Na pozór nie różni się od klasycznego karmelu, jednak przy każdym kęsie zaskakuje lekko słonym smakiem!
Jak przygotować solony karmel wegański?
Tradycyjnie karmel przygotowuje się z dodatkiem tłustej śmietanki i masła – Kinga Paruzel znalazła jednak wegańskie zamienniki tych produktów! Zamiast śmietanki w karmelu wyląduje mleczko kokosowe, a masło zostanie zastąpione oczywiście olejem kokosowym!
Do przygotowania karmelu nie potrzebujesz specjalistycznych sprzętów – wystarczy garnek i rózga!
Sposób przygotowania solonego karmelu wegańskiego
Składniki
- mleczko kokosowe – 1 puszka
- cukier trzcinowy – 0,5 szklanki
- olej kokosowy – 0,5 łyżki
- sól – 0,5 łyżeczki
Przygotowanie
Na rozgrzane dno garnka wysypujemy cukier. Rozpuszczamy przez około 1 minutę, mieszając. Ostrożnie wlewamy mleko kokosowe i energicznie mieszamy. Następnie dodajemy sól. Zmniejszamy ogień i gotujemy masę przez około 15 minut, aż karmel zgęstnieje. Zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy olej kokosowy. Ponownie mieszamy i przekładamy do szklanego pojemnika, w którym możemy przechowywać karmel przez około 2 tygodnie!
Pamiętaj o głównej zasadzie: jeśli cukier się przypali – karmel będzie gorzki!
Jak wykorzystać solony karmel?
Solonego karmelu możesz użyć jako dodatku do wielu deserów, ale także śniadań! Polej nim śniadaniowe naleśniki, dodaj kroplę do jogurtu z owocami. Doskonale smakuje także z goframi i racuchami jabłkowymi!
Szukasz innych pomysłów na karmel?
Paweł Małecki z karmelu potrafi wyczarować słodkie dekoracje – zobacz jakie! Możesz nimi dekorować torty i urodzinowe ciasta! Chcesz spróbować karmelu w nieco innym wydaniu? Zajrzyj do triku Darka i poznaj przepisy na dwa rodzaje popcornu!
Trwa ładowanie komentarzy