Otwórz słoik!

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Zbyt mocno zakręcone słoiki potrafią być prawdziwą kuchenną zmorą! Zamiast jednak mocować się z zakrętką, wystarczy… ruszyć głową! Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by otworzyć „uparty” słoik bez udziału siły.

Jednorazowego użytku

Jeśli nie zależy nam na ponownym wykorzystaniu słoika, możemy otworzyć go na dwa sposoby. Pierwszy polega na podważeniu wieczka nożem – w ten sposób jednak nakrętka może się zdeformować, a słoik wyszczerbić. Drugim sposobem jest zrobienie w wieczku niewielkiej dziurki, np. nożem lub ostrym szpikulcem. Niestety, po takim zabiegu nakrętka również nie będzie się nadawała do ponownego użytku.

Z odrobiną ciepła

Zgodnie z prawami fizyki, pod wpływem ciepła metal zwiększa swoją objętość. Dlatego skutecznym sposobem na otwarcie słoika może być kilkuminutowe zanurzenie wieczka słoika we wrzątku. Po wyjęciu słoika z wody i osuszeniu go zakrętka daje się bardzo łatwo odkręcić.

Do góry dnem

Odwróć słoik wieczkiem do dołu. I co dalej? Możesz spróbować kilkukrotnie uderzyć go mocno w szklane dno lub postawić słoik na blacie, zataczając kręgi brzegiem nakrętki i dociskając ją do stołu. Obie metody są równie skuteczne!

Wykorzystaj przedmioty wokół siebie!

Rozejrzyj się: masz gdzieś obok siebie drewnianą łyżkę, gumową rękawicę lub… piłeczkę tenisową? Wszystkie te przedmioty mogą ułatwić Ci otwieranie zbyt mocno zakręconego słoika!

Chwyć słoik jedną ręką, a drugą ręką, za pomocą drewnianej łyżki, popukaj w jego dno oraz brzegi nakrętki. Po kilku takich puknięciach słoik powinien dać się łatwo otworzyć.

Jeśli problemem podczas odkręcania słoika są ślizgające się dłonie, gumowa rękawiczka go wyeliminuje. Możesz zastąpić ją także zwykłą kuchenną ściereczką.

Innym sposobem na ślizgające się w rękach wieczko jest wykorzystanie piłeczki tenisowej. Za pomocą ostrego noża należy przeciąć ją wzdłuż białych linii – kauczukowe wnętrze powstałych w ten sposób dwóch „chwytaków” sprawi, że nie będą się one ślizgały na wieczku słoika, a dzięki filcowemu wierzchowi, „narzędzie” dobrze ułoży się w dłoni – wystarczy nałożyć je na nakrętkę, ścisnąć i przekręcić!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!