Pomysły na oryginalne pisanki

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Tradycyjne metody dekorowania jajek zna już chyba każdy. Mniej obytym w tej trudnej sztuce z pomocą przychodzą termokurczliwe koszulki z nadrukami oraz błyskawiczne farbki do jajek. Dla dzieci malowanie jajek to doskonała zabawa, dlatego z pasją tworzą na nich wzorki i kolorowe obrazki za pomocą kredek i farbek. Bardziej zaawansowani w bojach mogą pokusić się o przygotowanie drapanek, czyli jaj zdobionych poprzez wydrapywanie wzorów na skorupkach zabarwionych jaj, kraszanek, czyli jajek barwionych za pomocą barwników pochodzenia naturalnego, na przykład soku z buraka lub łupin cebuli, a prawdziwi spece od pisankowych dzieł sztuki mogą wykazać się, robiąc ażurki – niezwykle kruche i delikatne, ażurowe wydmuszki, pełne efektownych wzorów. Co jednak, jeśli umiejętności plastyczne nie pozwalają nam na zbytnie szaleństwo, a gotowe wzory już nam się znudziły? Nic straconego! Mamy dla Was dwa pomysły, dzięki którym Wasze pisanki będą nie tylko piękne, ale też bardzo oryginalne!

Czarno-biało

Co powiecie na pomalowanie jajek farbą tablicową? Takie czarne wydmuszki wyglądać będą niezwykle intrygująco, szczególnie gdy ozdobimy je kredowymi wzorkami i napisami. A jeśli wzorek nie wyjdzie, wystarczy go zetrzeć i zacząć od nowa!

Jak to zrobić?

Przygotuj wydmuszki, umieść je na długich patyczkach (np. na patyczkach do szaszłyków).

Pomaluj je tablicową farbą i odstaw do całkowitego wyschnięcia.

Gdy farba wyschnie, możesz brać się do dekorowania ich kredą!

Kolorowo

Jeśli jednak czarno-białe wydmuszki są Waszym zdaniem nieco zbyt minimalistyczne, możecie sięgnąć po kolorowe farbki. Zapomnijcie jednak o jajkach zabarwionych na jeden, nudny kolor! Motyw ombre, czyli tonowanie koloru od jaśniejszego do ciemniejszego, jest teraz bardzo modny, także na pisankach!

Jak to zrobić?

Ugotuj jajka na twardo, a następnie przygotuj barwniki do jajek, zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Zadbaj o to, by początkowo kolor był bardzo intensywny.

Zanurz w barwniku dolną część jajek w pozycji pionowej i odczekaj, aż skorupka nabierze koloru.

Nie zmieniając pozycji jajka, dolewaj stopniowo wodę, każdorazowo odczekując, aż jajka zabarwią się na pożądany kolor.

Czynność powtarzaj 3-4-krotnie, aż na jajkach utworzy się wyraźny wzór z pasków w różnych odcieniach. Wyjmij jajka z naczynia z barwnikiem i osusz je papierowym ręcznikiem.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!