Podstawy bento

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Jeśli masz ochotę przygotować swojemu dziecku pyszne drugie śniadanie w formie kolorowego pudełeczka bento, podpowiemy Ci, jakie narzędzia w kuchni będą Ci w tym pomocne. Najważniejszą zasadą jest to, że bento nie zna granic wyobraźni! Śniadaniówka Twojego dziecka może przybrać taki kształt, jaki sobie tylko wymarzysz!

Kanapka w kształcie pieroga?

Rozejrzyj się w swojej kuchni, z pewnością masz w niej narzędzia, które pomogą uformować jedzenie w fantazyjne kształty. Foremki, których zwykle używasz do wycinania ciasteczek, mogą posłużyć do wycięcia gwiazdki z żółtego sera, serduszka z szynki. Kawałek arbuza może przybrać kształt ulubionego zwierzątka. Stemple do ciastek z bohaterami kreskówek lub zabawnymi napisami również przydadzą Ci się w sztuce bento. Wystarczy, że stempel odbijesz na kawałkach miękkiego chleba – może być pszenny, ale również taki z ziarnami!

Nasza polska specjalność, jaką jest robienie pierogów, również może Cię zainspirować. Masz fantazyjne foremki, pomagające w zlepianiu pierogów? Weź kawałek świeżego chleba, połóż go w foremce, na środek wyłóż farsz – może to być pasta jajeczna albo drobno pokrojone warzywa. Dociśnij foremkę tak, jakbyś chciał zrobić pieroga. Brzegi chleba zlepią się i tak powstanie fantazyjna kanapka.

Zwykłym nożykiem również możesz wyczarować piękne smakołyki. Ogórek, marchewka czy jabłko świetnie nadają się do rzeźbienia.

Element klasyki – formowany ryż

W japońskim bento zawsze znajdziesz ryż. Jak go uformować, by przetrwał podróż z domu do szkoły? Ryż do bento przygotowuje się w taki sam sposób, jak ten do sushi – ma wówczas zwartą konsystencję. Zanurzając ryż w wywarze np. z czerwonej kapusty, nadamy mu delikatne fioletowe zabarwienie. Skorzystaj z naturalnych barwników i wypróbuj je na ryżu!

Kwadratowe jajo?

Ugotowane na twardo jajo jest dosyć plastycznym materiałem. Wystarczy wcisnąć je w małe kwadratowe lub trójkątne pudełeczko, które możesz zrobić np. z kartonu i potrzymać je w nim do ostygnięcia. Później wystarczy tylko ucharakteryzować otrzymany kształt – np. z czarnuszki zrób oczy i uśmiech – niech drugie śniadanie śmieje się do Twego dziecka!

Gotowe produkty

Możesz również skorzystać z gotowych produktów – pamiętaj tylko, że im mniejsze, tym lepsze!

Uwaga!

Nie zapominaj również, że w sztuce bento ważne jest to, co konkretnie wkładasz do pudełeczka. Niech to będą odżywcze produkty, a nie puste kalorie!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!