Pułapki żywieniowe w menu Twojego dziecka. Nie daj się nabrać!

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Jak spośród szerokiego asortymentu produktów spożywczych wybrać te o największej wartości odżywczej. Czasami ułatwia to informacja na opakowaniu, wskazująca że produkt polecany jest dla dzieci. Czy jednak można ufać bezkrytycznie takim oświadczeniom? Nie zawsze.

Czytaj etykiety

Najlepszym sposobem na dokonanie optymalnego wyboru żywności dla dzieci i uniknięcie pułapek żywieniowych jest zapoznanie się ze składem i wartością odżywczą danego produktu. Wybieraj te, których skład jest dla Ciebie zrozumiały. Zazwyczaj im lista ta jest krótsza, tym produkt jest bardziej naturalny.

Czytaj i porównuj składy podobnych produktów. Przelicz zawartość poszczególnych składników pokarmowych na miary domowe. Zobrazowanie ilości ułatwi Ci podjęcie decyzji korzystnej dla zdrowia dziecka.

Cukier wszędzie!

1 łyżeczka od herbaty mieści 5 g cukru. Przelicz, jaka jego ilość znajduje się w ulubionych produktach Twojej pociechy. Zwróć uwagę na to, że w produktach uważanych za zdrowe, może znajdować się duża ilość cukru dodanego przez producenta. Czy wiesz, że jogurt pitny o smaku owocowym zawiera często 2 razy więcej cukru niż jego naturalny odpowiednik? I niestety cukier ten zazwyczaj nie pochodzi z dodatku owoców. Może się również okazać, że w porannej porcji płatków śniadaniowych znajduje się kilka łyżeczek cukru. Napoje owocowe, które często mylone są z naturalnymi sokami dosładzane są zazwyczaj syropem glukozo-fruktozowym. Czytając skład ciasteczek pełnoziarnistych czy batoników typu musli, powszechnie uznawanych za zdrową alternatywę dla tradycyjnych słodyczy, rozczarujesz się widząc na pierwszym miejscu składu cukier lub wspomniany wcześniej syrop. Zwracaj uwagę na to, jakie produkty mogą być źródłem nadmiaru cukru w diecie Twojego dziecka.

Uważaj na puste kalorie

Słone przekąski i słodycze określane są mianem pustych kalorii, ponieważ dostarczają dużej ilości kalorii, bez znaczącej zawartości witamin i minerałów. Należy podkreślić, że nadmiar kalorii jest przyczyną nadwagi i otyłości. Jak bardzo skoncentrowanym źródłem energii są słodycze i chipsy? 4 kostki czekolady mlecznej lub mała garść chipsów ma średnio tyle samo kalorii (około 130 kcal) co: 2 kromki chleba, szklanka mleka 2%, duże opakowanie mieszanki sałat (650 g), 2 duże papryki, półkilogramowy brokuł czy 2 gruszki!

Ile mięsa w parówce?

Czy skład parówek dedykowanych dzieciom różni się od produktu dla dorosłych? Odpowiedź odnajdziesz na etykiecie. Zwróć uwagę na procentową zawartość mięsa, a także obecność MOM (mięso oddzielane mechanicznie od kości) czy ilość tłuszczu. Czy parówki o składzie: mięso drobiowe oddzielone mechanicznie z kurcząt, mięso wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, białko kolagenowe, skrobia ziemniaczana, skrobia modyfikowana, białko roślinne, cukry, sól, cytrynian sodu, syrop glukozowy, glutaminian monosodowy, karagen, trifosforany, białko sojowe, azotan (III) sodu - wniosłyby wartościowe składniki do diety Twojego dziecka?

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!