Śmiałym krokiem w Nowy Rok!

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Zgodnie z tradycją z wielkim hukiem żegnamy stary rok i witamy kolejny. Nowy Rok traktujemy jako świeży start. Odżywa w nas pragnienie zmian. Podejmujemy nowe postanowienia, które mają odmienić nasze życie, zmienić przyzwyczajenia, sprawić, by lepiej nam się żyło.

Istnieje wiele noworocznych przesądów i tradycji, których przestrzeganie ma zapewnić dobrobyt i pomyślność w kolejnych 12 miesiącach. Nie bez przyczyny mówi się, że jaki Nowy Rok, taki cały rok.

Przedsylwestrowe przygotowania

Pogoda to ważny element naszego życia – rozmawiamy o niej ze znajomymi i nieznajomymi, wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz wiedzieć, czy czeka nas mroźny styczeń, deszczowy kwiecień lub upalny wrzesień – od 25 grudnia, pierwszego dnia świąt, do 6 stycznia, święta Trzech Króli, powinieneś prowadzić obserwację pogody. Każdy z 12 dni odpowiada jednemu miesiącowi w kalendarzu.

W Nowy Rok powinniśmy wejść z czystym kontem. Jeśli pożyczyłeś coś od kogoś – oddaj. Jeśli masz do zapłacenia rachunki – zapłać je przed końcem roku. Jesteś z kimś w konflikcie – postaraj się naprawić tę relację przed ostatnim dniem grudnia. W ten sposób zostawiasz troski i problemy w starym roku.

31 grudnia, kiedy już szykujesz się do sylwestrowej zabawy, powinieneś zadbać o idealny strój. Jest to istotna część rytuału, który ma na celu zapewnienie sobie powodzenia u płci przeciwnej. Obyczaj nakazuje, by panie przywdziały w tę noc nową bieliznę (najlepiej z nieoderwaną metką!). Ponadto do prawego buta każdy powinien włożyć banknot o wysokim nominale. Banknot z pewnością nie będzie przeszkadzał podczas szalonej nocy, a może zagwarantować dostatnie życie w ciągu następnych dwunastu miesięcy.

Północ!

Gdy zegar wybije północ najstarsza osoba w gronie powinna otworzyć szeroko drzwi i okna, aby zaprosić do domu Nowy Rok i przywołać życzliwe dusze. Przy toaście zwróć uwagę, jak zachowują się bąbelki w Twoim kieliszku. Jeśli chaotycznie wypływają ku powierzchni – czeka Cię burzliwy rok. Jeśli przypominają krzyżujące się łańcuszki – możesz spodziewać się szczęścia. Natomiast jeśli na dnie kieliszka spoczywa kilka bąbelków, rok będzie spokojny. Panie, które szukają miłości, zaraz po północy powinny przysłuchiwać się rozmowom. Pierwsze męskie imię, jakie usłyszą, będzie imieniem przyszłej miłości.

Nowy Rok

1 stycznia powinniśmy odpoczywać. Aby przez przypadek nie wyrzucić z domu szczęścia – nie zmywaj naczyń, nie wyrzucaj śmieci, nie rób porządków. Miej tego dnia pełną lodówkę, a w portfelu nieco więcej niż złotówkę – w ten sposób zapewnisz sobie pomyślność. Ważne jest, kto odwiedzi Twój dom jako pierwszy. Jasnowłosy chłopiec zwiastuje szczęście, ciemnowłosy młody mężczyzna zapewni szczęście, jednak nieco mniejsze. Niestety, wedle tradycji, wizyta jakiejkolwiek kobiety zapowiada kłopoty.

W ciągu 12 kolejnych nocy staraj się zapamiętać swoje sny – mówią one o tym, co wydarzy się w ciągu kolejnego roku.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!