Tradycyjna polska Wielkanoc

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Są takie wielkanocne tradycje, które zna każdy z nas. Trudno wyobrazić sobie święta bez święconki, pisanek lub śmigusa-dyngusa. Są jednak tradycje, które pielęgnuje się tylko regionalnie, lub takie, o których pomału się zapomina. O których z tych tradycji słyszeliście? A które z nich kultywowane są w Waszych domach?

Zajączek w ogrodzie

Prezenty od zajączka to ta część świąt, której najbardziej nie mogą doczekać się najmłodsi. W wielu domach prezenty od zajączka są po prostu wręczane, na Śląsku dzieci przygotowują gniazdka z siana, w których później odnajdują podarki, a w niektórych regionach Polski dzieci szukają prezentów schowanych w ogrodzie.

Rytuały dla urody

Czy wiecie, że w Wielką Sobotę obmycie twarzy w wodzie, w której gotowały się jajka, miało mieć dobroczynny wpływ na urodę? Ponoć dzięki temu znikały piegi oraz inne mankamenty, których dziewczęta chciały się pozbyć.

Zabawa w waletkę

Ten zwyczaj, zwany także często bardziej swojsko jako wojna na jajka, znany w Polsce od XV wieku, polega na stukaniu się pisankami w taki sposób, by rozbić skorupkę jajka przeciwnika. Osoba, której uda się rozbić wszystkie skorupki, nie tylko wygrywa rywalizację, ale też wróżone jest jej szczęście w przyszłości.

Pasyjka, czyli chodzenie z łałymko

Jeśli chodzenie po domach i śpiewanie religijnych piosenek kojarzy Wam się jedynie ze zwyczajem kolędowania, to z pewnością nie pochodzicie z Małopolski ani Wileńszczyzny. Tam popularne było dawniej odwiedzanie domów przez grupy chłopców i otrzymywanie drobnych darów w zamian za odśpiewanie pieśni.

Siuda baba

Siuda baba należy do słowiańskich obrzędów wypędzania zimy. Jest zwyczajem ludowym znanym w Małopolsce i związanym z obchodzeniem poniedziałku wielkanocnego. Siuda baba wbrew nazwie to zwykle mężczyzna, jedynie przebrany za kobietę. Usmolony, niechlujnie ubrany, z dużym krzyżem w ręku i koralami kasztanów lub ziemniaków na szyi chodzi od domu do domu i zbiera datki, a tym, którzy odmówią, smaruje twarz sadzą i robi prysznic, polewając ich wodą z sikawki.

A Wy jakie jeszcze tradycje wielkanocne znacie? Podzielcie się z nami, w jaki sposób święta obchodzi się u Was w domu!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!