Wanilia – słodka i bardzo cenna!

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Wanilia jest rośliną z rodziny storczykowatych. Wśród ponad 100 gatunków, tylko wanilię płaskolistną wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Pochodzi ona z Ameryki Południowej. Znana była już Toltekom, przodkom Azteków. Wanilia jest rośliną, która pnie się po drzewach – wzrasta na wysokość 10-15 metrów. Wanilia wypuszcza kwiaty, które otwierają się tylko na kilka godzin w ciągu dnia; jeśli nie zostaną w tym czasie zapylone – opadają. Po zapyleniu, roślina dojrzewa przez okres od 4 do 9 miesięcy. Później zaczynają się pojawiać zielone strąki, przypominające strączki zielonej fasolki szparagowej. Owoce zbiera się, kiedy zaczynają zmieniać barwę z zielonej na żółtą i nie są w pełni dojrzałe. Świeża wanilia jest bezwonna.

Rola waniliny

Aby uzyskać wanilię, którą widujemy na sklepowych półkach, trzeba poddać ją procesowi fermentacji oraz suszenia. Podczas suszenia laski wanilii zyskują znajomą barwę. Wanilia starzejąc się, wytwarza wanilinę, która odpowiada zarówno za smak, jak i zapach. Mówi się, że im starsza wanilia, tym jest lepsza. Cena przyprawy zależy właśnie od zawartości waniliny. Średnio w strączku występuje jej od 0,75 do 2,9%. Mówi się, że wanilia najwyższej jakości posiada dwunastoprocentową zawartość waniliny.

Obecnie królują trzy gatunki przyprawy: wanilia meksykańska – uważana za najlepszą pod względem jakości; wanilia burbońska, pochodząca z wyspy Reunion oraz z Madagaskaru; wanilia mauretańska, pochodząca z Mauritiusa i Seszeli.

Pyszne desery

Wanilią przyprawiamy głównie desery. Stosujemy ją do ciast, lodów, tortów. Można nią aromatyzować przetwory. Wanilia bardzo dobrze komponuje się z czekoladą. Aztekowie przyrządzali napój z ziaren kakaowca z dodatkiem wanilii – „chochoatl”. Wanilię dodaje się również do likierów oraz nalewek. Jeśli chcesz przygotować własny cukier waniliowy, rozetnij laskę wanilii, wydłub z niej ziarenka i zmieszaj z cukrem. Mieszankę przesyp do szczelnego pojemnika. Dodatkowo wetknij w cukier rozciętą laskę wanilii. Po kilku tygodniach otrzymasz cukier aromatyzowany naturalną wanilią.

Lecznicze właściwości

Wanilia w zasadzie nie posiada właściwości leczniczych. Nalewkę z wanilii warto stosować, kiedy czujemy się zmęczeni, przygnębieni, kiedy zawładnie nami stres. Wanilia pobudza, jednak nie uzależnia. Tradycyjna medycyna poleca ją dla wzmocnienia serca. Przypisuje się jej również właściwości przeciwgorączkowe. Obecnie w przemyśle farmaceutycznym stosuje się ją, by poprawić smak niektórych leków.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!