Wielkanoc dookoła świata

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Doskonale wiemy, jak Wielkanoc obchodzi się w Polsce, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jakie tradycje obowiązują w innych krajach? Przeczytajcie kilka ciekawych przykładów świętowania Wielkanocy za granicą!

Cały tydzień zabawy w Meksyku

W Meksyku Wielkanoc obchodzi się hucznie i radośnie. Już w niedzielę rozpoczyna się duża fiesta, podczas której odbywają się pokazy sztucznych ogni, zabawy w wesołych miasteczkach oraz wspólne jedzenie wielkanocnych potraw na świeżym powietrzu. W poniedziałek natomiast rozpoczyna się Tydzień Paschalny – czas wolny od pracy, który należy poświęcić na relaks i odpoczynek.

Zacięta rywalizacja w Hiszpanii

W Sewilli co roku odbywa się misterium upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Od samego rana do późnej nocy trwają procesje, w których bierze udział około 60 zakonów. Ponieważ każdy z nich chce zaprezentować się jak najlepiej, przez cały rok przygotowywane są pasos, czyli bogato zdobione figury przedstawiające postacie Drogi Krzyżowej. Jednak nie tylko w Sewilli Hiszpanie wychodzą na ulice. Przez miasta i miasteczka maszerują w rytmie bębnów i trąb procesje ludzi przebranych w długie szaty i kaptury pokutników.

Czerwone jajka na Cyprze

Malowanie pisanek to tradycja obowiązująca w wielu krajach, jednak na Cyprze wszystkie maluje się na jeden kolor – czerwony. Tak pomalowanymi pisankami domownicy stukają się przed niedzielnym śniadaniem. Ten, którego jajko pozostanie nienaruszone, będzie mieć szczęśliwy i spokojny rok. W Wielką Sobotę cała wyspa rozbłyska blaskiem ognisk, które rozpalane są przed kościołami – ma to zachęcić wiernych do udziału w mszy.

Pomarańcze w Norwegii

W Polsce owoc pomarańczy kojarzy się z Bożym Narodzeniem, jednak w Norwegii jest to typowo wielkanocny symbol i nie może go zabraknąć na stole. Równie ważne dla Norwegów jest także wystawienie twarzy do słońca, a poświąteczna opalenizna świadczy o jakości spędzania Wielkanocy.

Wiedźmy w Szwecji

Paskkaerringar, czyli baby wielkanocne, to nie szwedzki przysmak, lecz przebrane za wiedźmy małe dziewczynki, które trzymając w ręku koszyk, stukają do drzwi domów, wykrzykując życzenia wesołej Wielkanocy i wręczając domownikom kolorowe kartki. W zamian otrzymują łakocie oraz drobne pieniądze. Ta tradycja to pozostałość wierzeń, że na wyspie Blåkulla odbywały się zloty czarownic, które posłuszne szatanowi werbowały swoje adeptki i nakazywały im niepostrzeżenie myszkować w ludzkich posiadłościach.

Znacie inne tradycje wielkanocne obowiązujące w różnych krajach? Chętnie o nich poczytamy!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!