Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Wino bezalkoholowe nie jest popularne w Polsce. A szkoda, bo od tradycyjnego różni się jedynie brakiem etanolu, zachowując tym samym wszystkie właściwości odżywcze, w tym dobroczynne dla zdrowia polifenole. Krytycy zarzucają jednak winom bezalkoholowym sztuczność oraz nijakość. Co warto więc wiedzieć o tym napoju?

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe, podobnie jak każde tradycyjne, powstaje w procesie zwanym winifikacją, czyli podczas fermentacji soku z winogron. Dealkoholizacja następuje dopiero przed butelkowaniem. Można ją przeprowadzić na wiele sposobów, ale najczęściej stosuje się metodę ekstrakcji próżniowej oraz metodę wirujących stożków. Pierwsza polega na odparowaniu etanolu za pomocą podgrzania wina do temperatury 30°C, co niestety znacząco wpływa na walory smakowe trunku. Druga – bardziej kosztowna – wykorzystuje do oddzielenia alkoholu działanie siły odśrodkowej i niską temperaturę, dzięki czemu wino nie zmienia w tak dużym stopniu swojego smaku i aromatu.

Dla kogo wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe to znakomita alternatywa dla osób, które z pewnych względów nie mogą bądź nie chcą spożywać alkoholu. Będzie ono zatem doskonałym substytutem dla kobiet w ciąży, kierowców czy abstynentów. Co ciekawe, polecane jest również każdemu, kto dba o linię i jest na diecie. Jak bowiem udowodniono, brak alkoholu w winie zmniejsza jego kaloryczność nawet o 70%. Wielu ucieszy więc fakt, że podczas gdy lampka tradycyjnego wina zawiera ok. 100-120 kalorii, to bezalkoholowego odpowiednika tego trunku już jedynie 12-15 kalorii.

 

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!