Z chlebem dookoła świata

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Chleb powszedni. Jadamy go każdego dnia pod postacią bochenków i bułeczek. Najczęściej towarzyszy nam podczas śniadania i kolacji i kojarzymy go przeważnie z kanapką. Nasze przyzwyczajenie do chleba wydaje się nam tak oczywiste, że trudno uwierzyć, że na świecie można jadać go inaczej. A tymczasem…

Niby tak samo, a zupełnie inaczej

Tradycja jedzenia chleba rozpowszechniona jest niemalże na całym świecie, jednak jada się go różnie i różnie się go wypieka. Dobrze nam znane bochenki z chrupiącą skórką nie wszędzie są tak popularne. W wielu krajach pod nazwą „chleb” kryje się coś zupełnie innego – czasami są to płaskie placuszki, a kiedy indziej są to puste w środku bułeczki lub coś, co w Polsce nazwalibyśmy… naleśnikiem.

We Włoszech do wszystkiego!

Tradycję wypieku chleba zawdzięczamy Włochom. To oni właśnie w czasach starożytnych rozpowszechnili tę tradycję na całą Europę. Nic więc dziwnego, że Włochy ze spożycia chleba słyną, choć zaskakiwać może fakt, że w Italii chleb spożywa się do każdego posiłku. Tak, również do obiadu. Tak, również gdy na obiad jest makaron. Chleb często pełni rolę gąbki, którą ściera się z talerza pozostałości sosu, tak by nic się nie zmarnowało.

…a w Chinach wcale

W niektórych krajach Dalekiego Wschodu tradycyjnego chleba ani też niczego do niego podobnego nie jada się wcale. Jedyny rodzaj pieczywa, jaki jest tam sprzedawany, ma słodkawy smak przypominający naszą rodowitą, maślaną bułkę. Smak ten pozostaje słodki, nawet jeśli pieczywo to występuje w towarzystwie wytrawnych dodatków.

W Turcji najwięcej

Pod względem spożycia niewątpliwym liderem Europy jest Turcja, gdzie jedna osoba zjada średnio 150 kg pieczywa rocznie. Dla porównania w Polsce zjada się średnio 55 kg rocznie, czyli zaledwie 1/3 tego, co zjadają Turcy! Wynik ten dziwi tym bardziej, że polskie chleby uznawane są za najlepsze chleby w Europie. Szczególnie gdy są chrupiące i prosto z pieca!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!