Chlebowe przesądy

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Czy wiedzieliście, że chleb skrywa magiczną moc? Świadczy o niej wiele przesądów i zabobonów, które są z nim związane. O ilu z nich słyszeliście?

Upadające kromki

Z szacunku do chleba należy zjeść go do ostatniego okruszka, a jeśli upadnie nam na ziemię jego kromka, należy ją koniecznie pocałować. Nie należy się jednak upadającą kromką martwić, ponieważ oznacza ona powodzenie w miłości. Jeśli jednak spadł nam chleb posmarowany już masłem, warto sprawdzić, na którą stronę upadł – jeśli masłem do góry, wróży to bogactwo i dobrobyt, przeciwnie jednak, jeśli spadnie masłem do dołu.

By chleba w domu nigdy nie zabrakło

Inny przesąd głosi, że jeśli położymy bochenek chleba przekrojoną stroną w kierunku okna, to… ucieknie on z domu. Dlatego, by nigdy go nie zabrakło, należy układać go przeciwną stroną. Podobne znaczenie symboliczne ma wykonywanie nad chlebem znaku krzyża przed ukrojeniem pierwszej kromki.

Przepis na udane wypieki

Znak krzyża czyniło się także przed włożeniem chleba do pieca. Gospodyni unosiła się przy tym na palcach i cmokała – miało to gwarantować, że zły duch nie usiądzie na bochenku i chleb dobrze wyrośnie. By chleb właściwie wyrósł, kobieta, która go piecze, powinna stronić od myszy. Nie powinna ich ani dotykać, ani zabijać, ponieważ chleb się nie uda. Aby uzyskać udany wypiek, należy też pamiętać o kilku innych drobiazgach: na piecu warto położyć dwa żarzące się węgle, a podczas wkładania chleba do pieca nic nie mówić.

Chlebek z krzyżykiem

Dawniej nacięcia w kształcie krzyża zdobiły zarówno chleby, jak i bułki. Odpędzało to od pieczywa złe duchy, a zjedzenie bułki z krzyżem na śniadanie miało przynieść powodzenie na cały dzień. Co więcej, bułki ozdobione tym charakterystycznym nacięciem były także amuletem dla marynarzy. Ponoć zabrane na statek, tak długo, jak pozostawały świeże, chroniły marynarzy przed niebezpieczeństwami na morzu i oceanie.

Na powodzenie w życiu

Co zrobić, by uchronić niemowlę przed złymi czarami? Otóż wystarczy podczas chrztu włożyć mu pod nóżki kawałek chleba i soli. Chleb miał bowiem właściwości życiodajne, a sól oczyszcza z grzechu pierworodnego i wyzwala ze złych mocy. Zaszyty w koszuli okruch chleba z solą nosiły także młode mężatki. Miało to zagwarantować szczęśliwy poród oraz wychowanie dziecka w zdrowiu.

Chleb może okazać się przydatny także, jeśli czeka Cię sprawa w sądzie. Nie zapomnij zabrać ze sobą kawałka pieczywa, soli oraz gałązki bzu – to ponoć gwarancja pomyślnej rozprawy.

Nie wpuszczaj duchów do domu!

Nie chcesz, by po Twoim domu pałętały się zagubione dusze? Nic prostszego – po prostu pod żadnym pozorem nie krój chleba z obu stron. Nieszczęście sprowadza także ułożenie chleba spodem do góry oraz pozostawienie wbitego w bochenek noża.

Chleb prawdę Ci powie

Krojąc chleb, zwróć uwagę, czy kromki wychodzą proste. Jeśli są nierówne, oznacza to, że ktoś w domu jest nieszczery. Problemy wróży także chleb, który kruszy się podczas krojenia lub jedzenia – zapowiada to zbliżającą się kłótnię!

Zabobony dla urody

Ponoć jedzenie piętek chleba i popijanie ich mlekiem ma szczególną właściwość – wierzy się bowiem, że po takiej diecie rośnie biust. Zabobon ten dotyczy oczywiście tylko pań, panowie nie muszą się obawiać. Uważać jednak należy na oskubywanie ciepłego chleba! Temu, kto to czyni, grozi oskubywanie się skórek przy paznokciach.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!