Jak zmierzyć temperaturę oleju?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Niektóre z przygotowywanych przez nas dań, takie jak np. domowe frytki do polędwiczki z pikantnym sosem czy pikantne frytki rybne z amura, wymagają smażenia w głębokim oleju. Jeśli mamy w domu frytkownicę, to ta czynność staje się zdecydowanie łatwiejsza. Ustawiamy wtedy po prostu urządzenie na właściwą temperaturę i czekamy, aż się nagrzeje. Ale co zrobić w momencie, kiedy nie mamy w domu frytkownicy, a chcemy sprawdzić, czy olej w garnku nagrzał się już do odpowiedniej temperatury?

Jak sprawdzić, czy temperatura oleju jest odpowiednia?

Aby przekonać się, czy olej jest odpowiednio rozgrzany, warto mieć pod ręką… kawałek chleba! Miąższ chleba wrzucamy do oleju i odliczamy 16 sekund. Jeśli doliczymy do 16 i chleb będzie miał rumiany kolor, to znaczy, że olej w naszym garnku ma 180°C i jest odpowiedni do smażenia. Jeśli natomiast chleb będzie rumiany w momencie, kiedy policzymy do 12, to znaczy, że temperatura oleju jest za wysoka, a jeśli minie więcej niż 16 sekund i chleb nadal się nie zarumieni, to znaczy, że temperatura oleju jest za niska.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Należy pamiętać, że nie wszystkie oleje nadają się do smażenia ze względu na niską temperaturę dymienia – zwyczajnie przypalają się przy dłuższym podgrzewaniu i nie tylko przestają dobrze smakować, ale też stają się szkodliwe, dlatego warto wybierać te, które charakteryzują się wysoką temperaturą dymienia.

Oleju nie należy więc przegrzewać już przy wstępnym rozgrzewaniu! Smażąc na zbyt rozgrzanym oleju, potrawa będzie przypalona z wierzchu, lecz surowa w środku. Jeśli będziemy smażyć na oleju zbyt zimnym, jedzenie wchłonie zbyt dużo tłuszczu.

 

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!