Garnek z owocami

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Kojarzone najczęściej ze słodkim, beztroskim dzieciństwem oraz wakacjami u babci. Przywołują wspomnienie lata oraz najsmaczniejszych obiadów, do których były serwowane. Kompoty, czyli napoje gotowane ze świeżych bądź suszonych owoców z dodatkiem cukru i przypraw, zna chyba każdy. Dlaczego by więc nie przygotowywać ich również samodzielnie w domu?

Z czego go zrobić?

Do przygotowania kompotów nadaje się większość sezonowych owoców – jabłka, gruszki, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, rabarbar, agrest, porzeczki, czereśnie i pigwy. W zależności od użytych owoców można przyprawić je goździkami, cynamonem, kardamonem, wanilią lub anyżem. W okresie Bożego Narodzenia popularny jest również kompot z suszonych owoców i cytrusów, przyprawiony całą gamą korzennych przypraw.

Jak zrobić zapasy na zimę?

By ugotować kompot, nie potrzeba wielkich umiejętności kulinarnych. Owoce przeznaczone do przygotowania napoju należy najpierw oczyścić, obrać, w przypadku większych sztuk również rozdrobnić, a następnie umieścić je w słoiku i zalać zagotowaną wodą z cukrem i przyprawami, tak by płyn całkowicie pokrył owoce. Tak przygotowane słoiki zakręcamy i pasteryzujemy (http://kuchnialidla.pl/product/pasteryzacja-na-mokro-i-tyndalizacja), dzięki czemu przechowywać je można nawet do kilku lat. Owoce z czasem oddadzą swój smak i aromat syropowi, tworząc z niego pyszny kompot, który po rozcieńczeniu wodą nadaje się do picia. Owoce w nierozcieńczonym syropie stanowić mogą świetny dodatek do deserów i wypieków.

Kompot do obiadu

Co jednak, gdy nieco nam się spieszy i mamy ochotę na kompot, który nadawać się będzie do wypicia natychmiast po ugotowaniu? Wówczas należy zagotować wodę z cukrem i przyprawami w garnku, a do gotującej się wody dodać owoce. Gdy owoce lekko zmiękną, zdejmujemy garnek z ognia, kompot studzimy, a zimny napój możemy od razu wypić.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!