Raw food - surowe oznacza lepsze?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Raw food jest dietą polegającą na spożywaniu surowego, nieprzetworzonego jedzenia. Dieta ta opiera się na teorii, wedle której najcenniejsze składniki odżywcze, w tym dobroczynne enzymy, ulegają destrukcji w wysokich temperaturach.

Filozofia raw foodu zakłada, że oddziaływanie wysokimi temperaturami na pożywienie sprawia, że pokarm jest gorzej przez nas trawiony, a to prowadzi do szeregu chorób. Pożywienie, które gotujemy, smażymy czy pieczemy, odpowiedzialne jest za nadmierne przybieranie na wadze, procesy starzenia się, powoduje zmiany nowotworowe, przyczynia się do rozwoju cukrzycy oraz innych chorób cywilizacyjnych.

Za twórcę raw foodu uważa się Maximiliana Bircher-Bennera, lekarza żyjącego w XIX wieku. Prowadził on własną klinikę oraz sanatorium. Twierdził, że kluczem do długiego i niezakłóconego chorobami życia jest wykluczenie z diety przetworów mięsnych. Zalecał on, by sposób naszego odżywiania opierał się głównie na surowych warzywach i owocach. Lekarz zauważył, że zwierzęta spożywające surowe składniki nie zapadają na choroby. Swym pacjentom zalecał również spożywanie mieszanek płatków zbożowych z bakaliami. To właśnie on uważany jest za twórcę musli.

Wedle zwolenników tej diety z raw foodu płyną same korzyści: polepsza się stan skóry, następuje szybki i trwały spadek wagi. Dieta ta wzmacnia koncentrację. Zwolennicy surowego odżywiania się zauważają, że poprawia się im samopoczucie, mają więcej energii i są bardziej aktywni, a przede wszystkim nie chorują.

W menu znajdują się głównie warzywa i owoce oraz ziarna. Płody rolne przekształca się w soki, surówki, sałatki. Dopuszcza się miksowanie oraz blendowanie warzyw. Istnieje grupa, która decyduje się na spożywanie surowych produktów mięsnych oraz produktów zwierzęcych, np. jaj, mleka. Owoce i warzywa można poddawać suszeniu w specjalnych suszarkach, które nie wytwarzają temperatury powyżej 40⁰C.

Przeciwnicy diety twierdzą, że surowe posiłki nie mogą być spożywane w chłodnym klimacie, gdyż wyziębiają organizm. Do potraw można dodawać rozgrzewające przyprawy, takie jak: cynamon, imbir, kardamon, czosnek. Posiłki powinny mieć temperaturę pokojową. Zrezygnować należy z jedzenia potraw prosto z lodówki. Niektórzy decydują się jednak, by 20% posiłków stanowiły ciepłe potrawy.

Jeśli zdecydujesz się przejść na raw food – pamiętaj, by robić to stopniowo. Jeśli nagle zmienisz sposób odżywiania się, będziesz odczuwać dyskomfort.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!