zobacz film

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Dlaczego warto spróbować wołowiny black angus?

Black angus to rodzaj wołowiny pochodzący z krów, których hodowlę rozpoczęto w hrabstwie Angus w Szkocji. Mięso to charakteryzuje się wyjątkowo drobną siecią przerostów tłuszczowych, zwyczajowo nazywanych marmurkowatością, które wpływają na jego wyjątkowy smak.

Jeśli lubisz wołowinę, zwłaszcza steki, z pewnością znasz ten rodzaj mięsa. Jego delikatna struktura, kruchość i niemal maślany smak są często porównywane do słynnej, pochodzącej z Japonii wołowiny wagyu. Zdecydowanie warto spróbować, jak smakuje to mięso, zwłaszcza w jego klasycznej odsłonie, czyli w postaci soczystego, średnio wysmażonego steka.

Jak przygotować wołowinę black angus?

Gdy przygotowujemy tak pyszne i delikatne mięso, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak smażymy mięso, i pilnować, aby go nie przypalić ani nie przesmażyć. Wołowinę black angus najlepiej wykorzystać w prostych daniach, w których będzie można w pełni docenić smak mięsa.

Świetnym pomysłem będzie w tym wypadku stek z naszego ulubionego kawałka mięsa. W odcinku powyżej Karol Okrasa opowiada szczegółowo o tym, jak usmażyć idealny stek z rostbefu, antrykotu i udźca wołowego.

Co to jest rostbef i jak go przygotować?

Rostbef to jedna z chudszych górnej części tuszy wołowej. Zdecydowanie doceniana przez każdego fana grillowania i steków dzięki delikatnej strukturze i kruchości, która jest jeszcze bardziej zauważalna w wołowinie black angus. Rostbef jest zazwyczaj krojony w dość cienkie plastry.

Aby przygotować idealny stek z rostbefu, warto zastosować się do rad Karola Okrasy. Przede wszystkim mięso zawsze warto wyjąć z lodówki ok. 20-30 minut przed smażeniem. Nasz kucharz poleca nasmarować stek odrobiną oleju i smażyć go krótko, po ok. 45 sekund (maksymalnie do 1 minuty) z obu stron na rozgrzanej patelni. Po przewróceniu na drugą stronę warto doprawić mięso masłem i świeżymi gałązkami rozmarynu, aby nabrało odpowiedniego smaku i aromatu. Jak każdy stek, rostbef należy odłożyć na kilka minut przed podaniem, aby nabrał odpowiedniej temperatury.

Co to jest antrykot i jak go przygotować?

Antrykot, tak jak rostbef, powstaje z górnej części tuszy wołowej, jednak w przeciwieństwie do niego doceniany jest zazwyczaj za dużą zawartość tłuszczu. Szczególnie cenione przez entuzjastów steków są te nazywane rib eye steak, czyli mające swego rodzaju oczko tłuszczu, które wspaniale wytapia się podczas smażenia.

Świetnym pomysłem na stek z antrykotu będzie wysmażenie go w stopniu średnim i doprawienie pod koniec masłem i czosnkiem. Jak zadbać o właśnie taki, średni stopień wysmażenia? Również należy wyjąć mięso z lodówki ok. 20-30 minut przed smażeniem. Następnie stek rib eye należy nasmarować odrobiną oleju i smażyć z obu stron po ok. 1 minucie. Na ostatnie 30 sekund smażenia warto dodać zimne masło i ząbek czosnku pokrojony w plasterki. Gotowy stek z antrykotu również powinien odpocząć przez kilka minut.

Czym jest stek z udźca i jak go przygotować?

Gdy chcemy przygotować stek z udźca, należy uzbroić się w zdecydowanie więcej cierpliwości. Udziec jest zazwyczaj krojony w grubsze plastry, co sprawia, że należy go smażyć odrobinę dłużej.

Tak samo jak rostbef i antrykot z wołowiny black angus steki z udźca krów tej rasy cieszą się wyjątkowym uznaniem ze względu na swoją kruchość i delikatność. Dzięki marmurkowatej strukturze mięsa mają wspaniały, maślany smak i podczas jedzenia niemal rozpływają się w ustach.

By przygotować stek z udźca, również należy wyjąć go z lodówki ok. 20-30 minut przed smażeniem i nasmarować go odrobiną oleju. Tak przygotowane mięso Karol Okrasa poleca smażyć po ok. 45 sekund do 1 minuty z obu stron i następnie powtórzyć tę czynność – finalnie smażymy mięso po 45 sekund do 1 minuty z obu stron po dwa razy. Oczywiście, jak każdy stek, ten z udźca również odkładamy na kilka minut, aby odpoczął.

Jak podać steki z wołowiny black angus?

Niezależnie od tego, jaki fragment tuszy wołowej kupimy, aby przygotować z niego steki, sposób podania może być dość podobny. Tak delikatne mięso wołowe, jak steki z wołowiny black angus, warto pokroić w plastry i podać z dodatkiem aromatycznego sosu, np. chimichurri, i ziemniaków lub bardziej w stylu kuchni amerykańskiej – frytek.

Jak przygotować ziołowy sos chimichurri?

 SKŁADNIKI

  • natka pietruszki – 1 pęczek
  • czosnek – 2 ząbki
  • czerwona cebula – 0,5 szt.
  • papryczka chili – 1 szt.
  • ocet – 2 łyżki
  • sól – 1 szczypta
  • pieprz czarny – 1 szczypta
  • oregano suszone – 1 łyżeczka
  • oliwa – 80 ml

Natkę pietruszki, czosnek, cebulę i papryczkę bardzo drobno siekamy. Cebulę przekładamy do miski, zalewamy octem i doprawiamy solą i pieprzem. Zostawiamy cebulę na chwilę, aby się zamarynowała. Następnie do miski dodajemy pozostałe posiekane wcześniej składniki, suszone oregano i oliwę. Całość mieszamy.

Tak przygotowanym sosem skrapiamy wybrany stek.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!