Można odnaleźć informacje, iż pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą sprzed ponad 5000 lat. W starożytności granaty symbolizowały dobrobyt i długie, zdrowe życie. W Rzymie granaty przeznaczone były dla osób z wyższych sfer, a w Grecji nadawano im cechy święte. Tam do dziś przetrwał zwyczaj ślubny związany z granatem – pierwszy gość, który przekroczy próg domu nowożeńców, ma za zadanie cisnąć z całej siły owoc o ziemię, by rozpryskujące się na wszystkie strony drobne nasiona przynosiły domostwu powodzenie na cały następny rok.
Jak wygląda i smakuje?
Granaty przypominają wielkością i kształtem jabłka. Twarda łupina ma zwykle czerwoną, brązową lub purpurową barwę. Soczyste nasiona granatu, stanowiące jego jadalną część, są natomiast intensywnie czerwone, choć znane są gatunki także z nasionami żółtymi lub różowymi. Ich smak jest bardzo słodki, lecz może zawierać nutę goryczy.
Jakie ma właściwości?
Granat stanowi dobre źródło witaminy C i K, ponadto zawiera polifenole. Swój czerwony kolor zawdzięcza antocyjanom, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu granat ma właściwości przeciwzapalne. Badania pokazują, że sok z granatów chronić nas może przed chorobami układu krążenia, nowotworami, cukrzycą, a także może spowalniać procesy starzenia się i poprawiać pamięć.
W starożytnych Chinach granat był symbolem płodności – prawdopodobnie wynikało to z faktu, że zawiera niewielkie ilości estronu – naturalnie występującej formy estrogenów.
Jak wybierać?
Świeże owoce granatu charakteryzują się twardą, gładką i lśniącą skórką. Warto wybierać owoce duże i w intensywnym kolorze.
Jak wykorzystywać?
Owoce granatu można spożywać na surowo np. jako dodatek do deserów, sałatek lub dań mięsnych. Grenadyna, czyli sok z granatów, powszechnie wykorzystywana jest jako syrop barmański.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 83 kcal
• Białko – 1,7 g
• Węglowodany – 18,7 g
• Tłuszcz – 1,2 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA