Liczi to azjatycki owoc, ze względu na swoje pochodzenie zwany także śliwką chińską. Liczi rośnie na drzewach, mogących osiągnąć wysokość nawet 25 metrów, które wiosną pokrywają piękne kwiaty – dzięki temu rośliny te były ozdobą cesarskich ogrodów. Różne źródła podają, iż w Chinach liczi uprawiano już 4000 lat temu, a pierwsze wzmianki o liczi w Europie pochodzą z XVI w.
Jak wygląda?
Owoce liczi to podłużne, owalne pestkowce. Ich skórka ma brązowo-czerwony kolor, jest stwardniała i pokryta stożkowatymi wyrostkami. W pełni dojrzałe liczi można łatwo obrać ze skórki, nacinając je lekko nożem, a następnie rozłupując skórkę palcami. Jeśli zdjęcie skórki stwarza problemy, to znak, że owoc jest jeszcze niedojrzały. Po usunięciu skórki widoczny staje się jadalny miąższ w białym kolorze, o kwiatowym zapachu, wewnątrz którego ukryta jest niejadalna pestka.
Jak dojrzewa?
Liczi zrywa się z drzewa już dojrzałe, ponieważ w przeciwieństwie do niektórych owoców po zerwaniu już nie dojrzewają i nie zmieniają smaku. Wybierając liczi w sklepie, należy sięgać po owoce jędrne, ale dojrzałe. Owoce te są dość nietrwałe – należy je zjeść w ciągu 2-3 dni od zerwania z drzewa.
Jakie ma właściwości?
Miąższ liczi zawiera bardzo dużo witaminy C oraz polifenoli, które chronią przed chorobami układu krążenia i stanami zapalnymi.
Jak je jeść?
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tego owocu w kuchni. Najczęściej spożywa się je na surowo w sałatkach, deserach lub jako dodatek do drinków. Liczi doskonale nadaje się także do przygotowywania przetworów takich, jak: dżemy, soki i kompoty. Owoce liczi można także ususzyć i w ten sposób przechowywać dłuższy czas. Suszone liczi kurczą się do rozmiaru dużych rodzynek i czasami nazywane są orzechami liczi.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 66 kcal
• Białko – 0,8 g
• Węglowodany – 16,5 g
• Tłuszcz – 0,4 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA