Gruszki prawdopodobnie przywędrowały do Europy z Azji i uprawiane były już w starożytnym Rzymie i Grecji. Można odnaleźć informacje, iż od XVII wieku rozpowszechnione zostały we Francji i Belgii, a w XIX wieku we Francji powstał jeden z najsłynniejszych gruszkowych deserów – „Gruszki Pięknej Heleny”, czyli gruszki gotowane w syropie i oblane czekoladą, zaserwowane dla uczczenia premiery operetki Offenbacha „La Belle Hélène”. Obecnie znanych jest ok. 60 gatunków tego owocu.
Jak wyglądają?
Gruszki mają wydłużony, nieco stożkowaty kształt, często dość niesymetryczny i nieregularny. Skórka gruszek jest dość gruba, w kolorze zielonym, żółtym lub brązowym. Plamki, którymi jest pokryta, są naturalnym zjawiskiem i nie świadczą o skazie owocu.
Jak wybierać?
Wybierając owoce w sklepie, należy sięgać po okazy jędrne, ale niezbyt twarde. W miarę dojrzewania owoce gruszy miękną, a ich miąższ staje się słodszy. Powinno się jednak unikać owoców zbyt miękkich, przejrzałych i nadgniłych oraz ze skazami mechanicznymi.
Jakie mają właściwości?
Gruszki są owocami bogatymi w błonnik, dlatego ich spożywanie chronić nas może przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2 oraz choroby układu krążenia. Błonnik z gruszek wiąże w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe, dzięki czemu obniża stężenie cholesterolu.
Gruszki rzadko wywołują alergię i są również lekkostrawne, dlatego dobrze sprawdzają się także w diecie małych dzieci.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 57 kcal
• Białko – 0,36 g
• Węglowodany – 15,23 g
• Tłuszcz – 0,14 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA