Marchew to warzywo korzeniowe, bardzo popularne w kuchni całego świata. Najbardziej znana jest odmiana pomarańczowa, lecz marchew może występować także w kolorze białym, żółtym, czerwonym, a nawet purpurowym.
Jakie ma właściwości?
Spośród warzyw marchew jest najlepszym źródłem beta-karotenu, który stanowi ochronną tarczę przeciw działaniu wolnych rodników. Powstaje z niego witamina A, która odpowiedzialna jest za zachowanie dobrego wzroku oraz prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych.
Jakie są odmiany?
Istnieje ponad 100 odmian tego warzywa, a poszczególne gatunki różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też rozmiarem i kształtem. Marchew paryska ma kształt kuli i swoim wyglądem przypomina nieco pomarańczową rzodkiewkę. Purpurowa odmiana „Purple Haze” ze względu na swoje zabarwienie trwalsze od buraka doskonale nadaje się do czerwonego barszczu.
Jak ją jeść?
Marchew można spożywać zarówno na surowo, jak i w formie przetworzonej. Pamiętajmy o dodatku do niej niewielkiej ilości tłuszczu, który ułatwi wchłanianie beta-karotenu.
Marchew doskonale sprawdza się także jako składnik ciast, deserów, a także przetworów. W Portugalii popularnym produktem jest słodka marmolada marchewkowa używana do deserów, gofrów, naleśników, pączków i rogalików.
Jak wybierać?
Wybierając marchew w sklepie, należy sięgać po twarde, jędrne warzywa o równomiernym i intensywnym zabarwieniu, bez uszkodzeń mechanicznych.
Wartości odżywcze w 100 g warzywa:
• Wartość energetyczna – 41 kcal
• Białko – 1,0 g
• Węglowodany – 10,0 g
• Tłuszcz – 0,2 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA