Pochodzące prawdopodobnie z Ameryki Południowej warzywo z rodzaju psiankowatych dziś cieszy się popularnością w kuchniach na całym świecie. Znanych jest około 2 tys. odmian papryki, różniących się kształtem, kolorem i rozmiarem. Pośród jej gatunków wyróżnia się dwie podstawowe odmiany: słodką i ostrą. Słodka papryka charakteryzuje się łagodnym smakiem, pozwalającym na spożycie jej na surowo – stanowi zwykle podstawowy składnik potrawy.
Jak wygląda?
W zależności od tego, jak dojrzałe jest warzywo, może ono przybierać różną barwę – od zielonej po intensywnie czerwoną lub żółtą bądź pomarańczową. Zielone papryki również nadają się do spożycia, lecz różnice w smaku są wyraźnie wyczuwalne.
Jak ją jeść?
Paprykę przyrządzać można na wiele sposobów. Warzywo to świetnie nadaje się do duszenia, pieczenia oraz gotowania. Pod wpływem obróbki termicznej kruchy, jędrny miąższ papryki mięknie i rozpada się.
Jak ją wybierać?
Kupując paprykę, należy wybierać tę o gładkiej i jędrnej skórce. Warto unikać wszystkich niedoskonałości, takich jak nadgnicia czy plamy, gdyż nawet po ich wykrojeniu papryka będzie niesmaczna. Najwięcej wartości odżywczych mają papryki w kolorze czerwieni.
Jakie ma właściwości?
Papryka wpływa bardzo korzystnie na układ odpornościowy. Stanowi ona doskonałe źródło witamin C, A, E oraz B6. Spożywanie papryki chroni przed chorobami układu krążenia i pomaga obniżyć ciśnienie krwi, dodatkowo zawarte w papryce substancje działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Wartości odżywcze w 100 g warzywa:
• Wartość energetyczna – 31 kcal
• Białko – 1,0 g
• Węglowodany – 6,0 g
• Tłuszcz – 0,3 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA