Znane dziś na całym świecie winorośle to jedne z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin. Historia winorośli sięga aż czwartego tysiąclecia p.n.e. Ich owoce – winogrona – to kuliste lub podłużne jagody o średnicy około 2 cm. Ich miąższ jest soczysty i zwarty. W zależności od odmiany kolor skórki winogron może być jasnozielony, różowy, czerwony lub niemalże czarny. Poszczególne gatunki różnią się między sobą również smakiem – od bardzo kwaśnego po bardzo słodki.
Jakie mają właściwości?
Już Hipokrates zalecał jedzenie winogron, a także picie najsłynniejszego trunku wytwarzanego z tychże owoców – wina. Winogrona są dobrym źródłem potasu oraz przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. Co więcej, winogrona chronią organizm przed chorobami serca, wpływają korzystnie na układ krwionośny, łagodzą stres oraz regulują pracę układu trawiennego. Szczególnie zdrowe są ciemne odmiany owoców, a zwłaszcza ich skórka.
Jak je jeść?
W kuchni winogrona wykorzystywane są najczęściej w stanie surowym, lecz świetnie nadają się również do produkcji soków, dżemów i galaretek. Suszone winogrona, czyli rodzynki, stosuje się do wypieków oraz jako dodatek do wytrawnych potraw. Z pestek winogron uzyskuje się natomiast olej, wysoko ceniony w gastronomii oraz przemyśle kosmetycznym. Ze względu na dużą zawartość cukru winogrona z powodzeniem zastępują słodkie przekąski.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna –60-70 kcal
• Białko – 0,5 g
• Węglowodany – 17,5 g
• Tłuszcz – 0,2 g