Mandarynki to prawdopodobnie pochodzące z południowej Azji owoce cytrusowe krzewu o tej samej nazwie. Krzew mandarynki dorasta do 8 m, natomiast intensywnie pomarańczowy owoc, podobny nieco do pomarańczy, osiąga średnicę 6-7 cm.
Można odnaleźć informację, iż pierwsze wzmianki na temat mandarynek pojawiły się już kilkadziesiąt lat przed naszą erą w chińskim piśmiennictwie. Do Europy przywędrowały prawdopodobnie w XIX w. n.e.
Jak wyglądają?
Owoc mandarynki ma pomarańczową, błyszczącą skórkę, dającą się łatwo oddzielić od miąższu. Słodki, soczysty miąższ podzielony jest na segmenty i może zawierać pestki, choć istnieją także odmiany bezpestkowe. Do popularnych krzyżówek mandarynek należą klementynki (mandarynka skrzyżowana z gorzką pomarańczą) oraz tangelo (krzyżówka z grejpfrutem).
Jakie mają właściwości?
Mandarynki, jak większość cytrusów, bogate są w antyoksydanty, w szczególności w witaminę C. Dzięki temu chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Z liści mandarynek otrzymuje się natomiast olejek eteryczny wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i perfumeryjnym.
Jak je jeść?
Owoce mandarynek spożywa się najczęściej na surowo, lecz możliwe jest również przygotowanie z nich przetworów takich, jak: dżem, syrop lub kompot.
W Chinach mandarynki są symbolem obfitości i szczęścia.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 53 kcal
• Białko – 0,8 g
• Węglowodany – 13,3 g
• Tłuszcz – 0,3 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA