Arbuz jest inaczej zwany kawonem. Tak jak wszystkie melony, pochodzi z rodziny dyniowatych. Owoce te są kuliste i potrafią osiągać całkiem imponujące rozmiary. Skórka arbuza jest ciemnozielona z jaśniejszymi pasmami. Miąższ owocu jest zazwyczaj czerwono-różowy, aczkolwiek można w sklepach natknąć się na okazy z żółtym wnętrzem. W miąższu znajdują się płaskie, ciemne pestki.
Jakie ma właściwości?
Arbuz składa się w ponad 90% z wody. Jest niskokaloryczny. Owoc ten zawiera likopen – substancję, która jest silnym przeciwutleniaczem i może chronić przed nowotworami. To temu związkowi zawdzięcza swój różowo-czerwony kolor. Mówi się również o tym, iż ma właściwości moczopędne, więc zaleca się jedzenie tego owocu osobom cierpiącym na schorzenia układu moczowego.
Jak kupować?
Kupując całego arbuza, warto przyjrzeć się jego skórce – powinna być ciemnozielona, jędrna, bez uszkodzeń. Arbuz powinien też być ciężki. Arbuzy powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, zachowują wtedy więcej wartości odżywczych.
Ciekawostka
Zawarta w arbuzie cytrulina powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Badania dowiodły, iż wyciąg z arbuza zawierający duże ilości tego związku może pomagać w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 30 kcal
• Białko – 0,61 g
• Węglowodany – 7,55 g
• Tłuszcz – 0,15 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA