Imbir

Zobacz także:Zobacz także:

Imbir to pochodząca z subkontynentu indyjskiego bylina osiągająca około 1 m wysokości, której jadalną częścią jest korzeń osiągający długość nawet do 50 cm. Świeże korzenie imbiru pokryte są złotawą skórką, a jego kłącza rosną w chaotyczny sposób – tworzą się liczne sękate wyrostki odstające od głównego kłącza.

Jak go używać?

Świeży oraz suszony imbir stosowany jest w kuchni jako przyprawa o orzeźwiającym, pikantnym smaku i aromacie. Doskonale komponuje się z owocami morza, niektórymi mięsami, słodkimi potrawami i owocami. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające imbir wykorzystuje się także jako dodatek do herbat oraz napojów alkoholowych. Smaku imbiru nie da się zneutralizować, dlatego należy stosować go z umiarem – zbyt duża ilość nieodwracalnie zdominuje smak dania.

Marynowany imbir doskonale oczyszcza kubki smakowe, szczególnie z posmaku ryby, dlatego w kuchni japońskiej podawany jest jako przekąska między kolejnymi kęsami sushi.

Jakie ma właściwości?

Można odnaleźć informacje, iż imbir ma liczne właściwości lecznicze, o których wspominają już chińskie księgi medyczne pochodzące z III w. p.n.e. Uznawany jest on za najstarszą roślinę leczniczą: działać może przeciwalergicznie, przeciwreumatycznie, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Uśmierzać może bóle głowy, łagodzić bóle menstruacyjne, regulować pracę żołądka i przeciwdziałać mdłościom, a także odkażać i odświeżać jamę ustną oraz łagodzić ból gardła i kaszel.

Jak wybierać?

Wybierając imbir, należy sięgać po twarde, ciężkie korzenie o gładkiej skórce, unikając korzeni zwiotczałych, pomarszczonych lub suchych. Świeży imbir należy przechowywać w chłodnym miejscu. By przedłużyć żywotność imbiru, należy zawinąć go w papierowy ręcznik i włożyć do plastikowej torby, a następnie do lodówki – w ten sposób zachowa on świeżość nawet do kilku tygodni.

Wartości odżywcze w 100 g korzenia:

• Wartość energetyczna – 80 kcal

• Białko – 1,8 g

• Węglowodany – 17,8 g

• Tłuszcz – 0,8 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDANewsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!