Brokuł zwany jest inaczej kapustą szparagową, można również usłyszeć określenie „zielony kalafior”. Jego nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do łacińskiego słowa „brachium”, czyli gałąź. Brokuł pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Nie rośnie on w warunkach naturalnych. Należy do roślin kapustowatych, czyli wywodzi się z tej samej rodziny co kapusta, kalafior czy brukselka.
Jak wygląda?
Brokuł to roślina jednoroczna, zielona, o długiej, grubej łodydze zwieńczonej szerokim kwiatostanem. Kwiatostan składa się z nierozwiniętych pąków kwiatowych i może osiągać od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy. Jest on otoczony grubymi zielonymi liśćmi. Świeże warzywo można rozpoznać po jednolitej barwie oraz delikatnych, miękkich łodygach.
Jakie ma właściwości?
Brokuł jest bogaty w witaminę C. Dostarcza również beta-karotenu, który przekształcany jest w organizmie w witaminę A. Im ciemniejsze kwiaty brokułu (ciemnozielone, fioletowe), tym większa zawartość beta-karotenu. Dodatkowo zawierają również znaczne ilości witaminy K, która odgrywa ważną rolę w gospodarce wapniowej. Wysoka temperatura pozbawia warzywo znacznej części tych cennych witamin, dlatego zaleca się gotować je na parze lub krótko dusić.
Brokuł bogaty jest również w fitozwiązki, które mogą chronić organizm przed nowotworami. Ponadto glukozynolany zawarte w brokułach wspomagają usuwanie z organizmu substancji toksycznych. Badania pokazują, iż jedzenie już 2 porcji tych warzyw w ciągu tygodnia daje wymierne efekty, dlatego już dziś włącz je na stałe do swojego menu!
Wartości odżywcze w 100 g brokułu:
• Wartość energetyczna – 34 kcal
• Białko – 2,82 g
• Węglowodany – 6,64 g
• Tłuszcz – 0,37 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA