Melon

Zobacz także:Zobacz także:

Pochodzenie melona nie jest do końca znane, lecz prawdopodobnie pierwsze historyczne wzmianki na jego temat pochodzą już sprzed 4000 lat. Można odnaleźć informacje, iż do Europy przywieźli go średniowieczni misjonarze, którzy zaczęli uprawiać melony we Włoszech, a do Polski trafił ok. XVII wieku.

Jak wygląda?

Nazwa „melon” wywodzi się prawdopodobnie z języka greckiego od słowa „melopepon”, które oznacza miękkie jabłko. W rzeczywistości jednak melon nie jest podobny do jabłka. Podobnie jak arbuz, dynia i cukinia należy do roślin dyniowatych i w 90% składa się z wody. W zależności od odmiany melony różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i smakiem. Melony mogą być zarówno okrągłe, jak i lekko wydłużone, a ich skórka może mieć nie tylko różny kolor, ale także fakturę. Zazwyczaj mają słodki smak i przyjemny, orzeźwiający aromat.

Jak je wybierać?

Melony o intensywnym, ale przyjemnym aromacie są bardziej dojrzałe, a jednocześnie słodsze od tych, które nie pachną. Wybierając melona, należy unikać sztuk nadgniłych lub uszkodzonych, a także tych, których zapach zawiera nieświeże nuty przywodzące na myśl pleśń. Warto pamiętać także, że dojrzały melon waży więcej niż sztuka niedojrzała, tej samej wielkości.

Jak go jeść?

Jadalną część melona stanowi miąższ, pozbawiony skórki oraz pestek. Owoce melona najlepiej spożywać na surowo. Doskonale nadają się do przygotowania deserów, sałatek, lodów, sorbetów oraz koktajli. Melony charakteryzują się dużą trwałością, dlatego zawinięte w folię spożywczą mogą być przechowywane nawet do kilku tygodni.

Jakie ma właściwości?

Ze względu na dużą zawartość wody melony są owocami niskokalorycznymi, a jednocześnie bardzo orzeźwiającymi i zaspokajającymi pragnienie. Melony zawierają dużo witaminy C i A, a odmiany o intensywnie żółtym miąższu bogate są także w beta-karoten. Zawierają również spore ilości potasu wpływającego pozytywnie na układ krążenia.

Wartości odżywcze w 100 g owocu:

• Wartość energetyczna – 36 kcal

• Białko – 0,5 g

• Węglowodany – 9,0 g

• Tłuszcz – 0,1 g

 

Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA



Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!