Maliny to owoce krzewów z rodziny różowatych. W zależności od odmiany mogą być różowe, czerwone, białe, żółte, purpurowe, a nawet czarne. Owoc maliny składa się z licznych, małych pestkowców, ma kształt kulisty i jest wewnątrz pusty. Maliny mogą występować także dziko, rosnąc w lesie.
Jak wybierać?
Kupując maliny, należy wybierać owoce zdrowe, jędrne i bez przebarwień. Należy unikać malin pokrytych białym nalotem, nadgniłych lub znajdujących się w sąsiedztwie zepsutych owoców.
Jakie mają właściwości?
Maliny stanowią doskonałe źródło witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego i błonnika. Zawierają również kwasy owocowe, takie jak jabłkowy czy cytrynowy. Maliny mogą być stosowane jako środek napotny i przeciwgorączkowy, a ocet z malin pomaga w leczeniu infekcji gardła. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Jak wykorzystywać?
Maliny to owoce, które mają wszechstronne zastosowanie – spożywa się je zarówno na surowo, jak i w wersji przetworzonej. Dzięki dużej zawartości pektyny maliny są doskonałym surowcem do produkcji dżemów i konfitur. Powszechnie maliny spożywa się na słodko, lecz mogą one stanowić również dodatek do dań wytrawnych.
Wartości odżywcze w 100 g owocu:
• Wartość energetyczna – 52 kcal
• Białko – 1,2 g
• Węglowodany – 12,0 g
• Tłuszcz – 0,7 g
Dane: National Nutrient Database for Standard Reference, USDA