Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Dania kuchni azjatyckiej obfitują w owoce i warzywa. Klimat pozwala na uprawianie mnóstwa ich odmian, zachwycających różnorodnością i smakiem. Kuchnia czerpie pełnymi garściami z tego bogactwa, tworząc kompozycje pełne smaku, zapachów i kolorów. Wiele dań przyrządzanych jest metodą krótkiego smażenia na wysokim ogniu, co pozwala zachować chrupkość składników.
Egzotyczne owoce obecne w kuchni azjatyckiej to prawdziwa tęcza barw i smaków. Wielu z nich można spróbować tylko tam, lecz pokaźną grupę produktów dostaniesz również w Lidlu! Warto zajrzeć na Ryneczek Lidla po takie egzotyczne przysmaki, jak: physalis, trawa cytrynowa czy karambola, i do… lodówki, gdzie na smakoszy czekają pyszne jogurty inspirowane Azją.
Kokos
Jadalną częścią kokosa jest miąższ i mleko kokosowe. Z kolei mleczko kokosowe wyciska się z miąższu orzecha. Jest ono bardzo popularnym składnikiem potraw kuchni azjatyckiej (tajskiej, indonezyjskiej) i karaibskiej. Ma lekko słodkawy smak i doskonale neutralizuje ostre potrawy.
Kolendra
Nasiona kolendry są głównym składnikiem indyjskiego curry, jednak w Chinach bardziej cenione są liście rośliny. Chińczycy stosują kolendrę jako zamiennik naszej natki pietruszki, choć w smaku nie są do siebie podobne. Kolendra łagodzi smak ostrych przypraw, w które kuchnia chińska obfituje.
Mięta
Azjatycka kuchnia korzysta zarówno ze świeżej, jak i suszonej mięty. Świeża mięta dodawana jest tam głównie do wszelkiego typu sałatek i surówek. Dodaje świeżości, podkreśla smak innych przypraw.
Melisa
Cytrynowy aromat zielonych listków nadaje potrawom szlachetny smak. Można ją dodawać do zup, sałatek oraz marynat. Melisa pasuje także do potraw z ryb.
Trawa cytrynowa
Trawa cytrynowa nadaje potrawom świeży, cytrynowy posmak, jednak bez kwaśności charakterystycznej dla cytryny. W południowo-wschodniej Azji stosowana jest do przyrządzania napojów i zup, np. słynnej tajskiej zupy tom-yum o ostro-kwaśnym smaku.
Groszek cukrowy
Bardzo popularny dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Częścią jadalną grochu cukrowego są zarówno nasiona, jak i całe strąki. Groszek jest delikatny i charakteryzuje go słodki smak i słodkawy zapach.
Physalis
Physalis, inaczej miechunka, określana jest również mianem śliwki lub wiśni peruwiańskiej. Smak miechunki trudno opisać. Niektórym przypomina smakiem agrest, truskawki, pomidory lub pomarańcze. W kuchni stosuje się ją jako dodatek do sałatek i deserów.
Pitahaya
Pitahaya lub inaczej pitaja, zwana jest też smoczym owocem. To odmiana jadalnego… kaktusa, który rośnie w Wietnamie, na Filipinach, w Malezji, Chinach czy na Tajwanie. Owoce jada się głównie na surowo. Mają słodki, orzeźwiający smak, który trochę przypomina smak kiwi.
Papaya (papaja)
Papaja przypomina dużą gruszkę. Wnętrze skrywa pomarańczowy, soczysty miąższ, sam środek owocu zaś wypełniony jest czarnymi kuleczkami – nasionami, które w smaku przypominają kiełki rzeżuchy. Pomarańczowo-czerwone przebarwienia świadczą o tym, że owoc jest dojrzały.
Ananas
Owoc szczególnie popularny w kuchni azjatyckiej: jest składnikiem deserów, napojów, dań i – z czego jest najbardziej znany – sosów słodko-kwaśnych. Ananas ma słodki i soczysty miąższ. Wybierając owoc, zwróćmy uwagę na zapach – powinien być lekki i przyjemny. Intensywny aromat, przypominający sfermentowane owoce, oznacza, że ananas jest przejrzały.
Mango
Owoc ten jest popularny w kuchni indyjskiej – przygotowuje się z niego chutney (gęsty sos) oraz popularny napój na bazie jogurtu i przypraw – mango lassi. Dojrzały owoc powinien być delikatnie miękki. Jeśli kupujemy twardy owoc, najlepiej zostawić go na kilka dni w temperaturze pokojowej, aż zmięknie.
Karambola
Karambola to smaczny owoc, ceniony przede wszystkim ze względu na swój niepowtarzalny wygląd. W Chinach nieobrana karambola używana jest jak warzywo, obrana zaś – jak owoc. Kwaskowatą odmianę karamboli można wykorzystywać jako dodatek do mięs.
Trwa ładowanie komentarzy