Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży od 4 do 18 roku życia (opracowana pod kierunkiem prof. Mirosława Jarosza) to najlepsze źródło informacji o właściwym odżywianiu najmłodszych. To ujęte w bardzo przejrzystą graficznie formę piramidy zasady przedstawiające odpowiednie proporcje różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie dzieci oraz młodzieży. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywania produktów z danej grupy. Przestrzeganie zasad piramidy zapewnia zdrowy rozwój dzieci i młodzieży, dlatego tak istotne jest, aby Twoje dziecko poznało te zasady i stosowało się do nich codziennie. Koniecznie mu je przedstaw!
- Jedz regularnie 5 posiłków dziennie i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
- Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
- Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
- Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
- Nie spożywaj słodkich napojów ani słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
- Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek ani produktów typu fast food.
- Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin dziennie).
- Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
- Sprawdzaj regularnie swój wzrost i swoją masę ciała.
Ściąga: Jakie znajdziesz supermoce w warzywach i owocach?
Beta Karoten – czyli prowitamina A, dbająca o dobry wzrok – jej najlepszym źródłem są marchewka, natka pietruszki, szpinak, jarmuż, brokuły morele i brzoskwinie.
Witamina C, zapewniająca dobra odporność – znajdziesz ją przede wszystkim w truskawkach, czarnych porzeczkach, kiwi, cytrynach, czerwonej papryce, kalafiorach, szpinaku i natce pietruszki
Magnez, który odpowiada za zdrowe mięśnie i kości oraz prawidłowo funkcjonujący mózg – znajduje się przede wszystkim w szpinaku, jarmużu i boćwinie.
Błonnik - potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego – Twój organizm zaczerpnie z jabłek, pomarańczy, brokułów, marchewek, bakłażanów oraz fasolki szparagowej.
Wapń – czyli podstawowy składnik budulcowy kości, znajdziesz przede wszystkim w nabiale, ale także w pewnej ilości w fasolce szparagowej, brokułach, kapuście, jarmużu, natce pietruszki, kiwi oraz suszonych morelach.
Foliany – dobrze wpływająca na serce – znajdziesz w brukselce, brokułach, jarmużu, sałacie, kapuście oraz szparagach.
Potas, zapewniający prawidłowe ciśnienie krwi – najwięcej go mają banany, morele, jabłka, pomidory, marchewki, brokuły oraz buraki.
To tylko część z najważniejszych witamin i składników mineralnych w warzywach i owocach, które są niezbędne dla zdrowia rozwijającego się organizmu dziecka. Dlatego właśnie duża ilość i różnorodność warzyw i owoców jest podstawą diety najmłodszych.
Podsuwamy Wam też kilka pomysłów i inspiracji na lekkie przepisy, które doskonale zastąpią słodycze i słone przekąski w diecie dziecka:
Trwa ładowanie komentarzy