Kalmary - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
Kalmary to jedne ze smaczniejszych owoców morza. Ich delikatne mięso może zostać przyrządzone na wiele sposobów, dlatego dania z kalmarami w roli głównej warte są większej uwagi. Przeglądu pomysłów w tej kategorii dań głównych dostarczy wam jak zawsze niezawodna Kuchnia Lidla.

Kalmary – sprawdzone przepisy

Możliwości podania kalmarów jest naprawdę wiele. Od najbardziej znanych, czyli kalmarów panierowanych w cieście i smażonych na patelni na głębokim tłuszczu, zwanych również kalmarami w tempurze, po kalmary grillowane, gotowane, a nawet suszone czy faszerowane. Dobry przepis na kalmary, bez względu na to, czy będą to kalmary w panierce, z grilla czy przyrządzone w jeszcze inny sposób, powinien gwarantować smaczne, ale i efektowne wizualnie danie. A patent na takie kalmary ma Kuchnia Lidla, z pomocą której dowiecie się m.in., ile trzeba je smażyć i co należy zrobić, aby kalmary, nawet te mrożone, były finalnie chrupiące. Koniecznie sprawdźcie przepisy na kalmary w sosie pomidorowym z makaronem i z czosnkiem oraz na iberyjską sałatkę z owocami morza. W tym drugim przypadku przekonacie się, że kalmary w postaci krążków smażone bez panierki są równie smaczne, jak te w cieście.

Kalmary – jak przygotować?

W polskich domach kalmary goszczą dość rzadko, co zbytnio nie dziwi, bo w końcu są składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. Jeśli więc poszukujecie wskazówek, jak właściwie je przygotować, aby mogły stać się częścią waszej pysznej potrawy, to zacznijcie od tego, jak dokładnie je oczyścić. Najłatwiej i najszybciej filetuje się kalmary baby, czyli te o niewielkich rozmiarach. Wystarczy rozdzielić ich ramiona od głów w taki sposób, aby nie uszkodzić oczu kalmarów, a następnie za pomocą palca usunąć wnętrzności, które znajdują się w głównej części ciała, czyli tzw. tubie. Ostatnią czynnością jest pozbawienie kalmarów długiej kości przypominającej podłużny kawałek plastiku. Tak oczyszczone kalmary trzeba już tylko opłukać pod bieżącą wodą i można rozpocząć najprzyjemniejszą część ich przyrządzania, tj. smażenie, gotowanie itp. W zależności od przeznaczenia kalmary pozostawia się w całości lub kroi w cienkie krążki. Pierwsza opcja związana jest z ich faszerowaniem, druga, bardziej uniwersalna, daje szersze pole do popisów kulinarnych. Najważniejsze, aby w całym tym procesie posiąść wiedzę, która pozwoli uniknąć najczęściej popełnianego błędu, tj. uzyskania w efekcie gąbczastej struktury mięsa. Jak zatem przyrządzić kalmary, żeby nie były gumowate? Jeśli smażycie, to bardzo krótko i najlepiej partiami, aby zachować odpowiednią temperaturę tłuszczu. Jeśli gotujecie, to również jak najkrócej na dużym ogniu lub jak najdłużej na mniejszym. Grunt, żeby przygotowując kalmary, nic nie uśredniać. Odpada więc średni ogień i średni czas gotowania czy smażenia. Stosowanie się do tej złotej zasady, w zależności od sposobu przygotowywania, zapewni wam właściwy efekt – chrupiące albo rozpływające się ustach kalmary.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!