Lubczyk - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 »
<p>To magiczne zioło, kt&oacute;remu zawsze przypisywano wyjątkowe właściwości. Lubczyk uznawany do dziś za afrodyzjak, dawniej był dodawany do kąpieli noworodk&oacute;w płci żeńskiej, co miało im gwarantować powodzenie w miłości. A wszystko to za sprawą intensywności aromatu, kt&oacute;ry zapewniają lubczykowi olejki eteryczne. Nie bez powodu wzbudzał więc i nadal wzbudza aż tyle emocji.</p>

Co to jest lubczyk?

Lubczyk to roślina należąca do rodziny selerowatych. Swoje podobieństwo do głównego jej przedstawiciela zawdzięcza przede wszystkim kształtowi liści, które łudząco przypominają nać selera. W przypadku lubczyka są one jednak zdecydowanie cieńsze i drobniejsze, a więc bardziej zbliżone do pietruszki. Zarówno liście, jak i nasiona, łodygi oraz kłącza tego zioła są wykorzystywane w kuchni jako przyprawa.

Czy lubczyk jest zdrowy?

Lubczyk, choć znany jest głównie jako dodatek aromatyzujący potrawy, może zaoferować nam o wiele więcej niż tylko przyjemną woń. Zawarte w lubczyku składniki sprawiają, że zioło to ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Lubczyk, a w szczególności jego korzeń, który bywa ważnym surowcem zielarskim, zaliczany jest bowiem do roślin leczniczych.

Jakie właściwości ma lubczyk?

Lubczyk znany jest głównie jako przyprawa stosowana w kuchni, jednak wykazuje także działanie wspomagające leczenie. Dzięki zawartości związków ftalidowych posiada właściwości uspokajające, rozgrzewające i przeciwdrgawkowe. Z tego zioła sporządza się również napary o charakterze wykrztuśnym. Przede wszystkim jednak działa moczopędnie, wiatropędnie oraz bakteriobójczo. Stosowany jest także przy zaburzeniach menstruacyjnych. Poza medycyną naturalną znajduje też zastosowanie w kosmetyce. Olejek lubczykowy bywa składnikiem perfum i kosmetyków przeznaczonych do kąpieli.

Co leczy lubczyk?

Lubczyk sam w sobie nie leczy, a wspomaga leczenie. Lubczyk przede wszystkim jest pomocny przy chorobach dróg moczowych oraz problemach z zaburzeniami układu trawiennego. Pomaga więc w przypadku zapalenia pęcherza, kamicy nerkowej czy niestrawności. Ponadto używa się go do leczenia infekcji dróg oddechowych, w tym m.in. zapalenia oskrzeli. Bywa też używany jako środek łagodzący w przypadku bólów menstruacyjnych.

Co zawiera lubczyk?

Lubczyk, a dokładnie jego korzeń, zawiera sporą ilość olejków eterycznych, które nadają mu tak intensywny zapach. Pełen jest więc olejków lotnych, z których aż blisko 70% to związki ftalidowe. Oprócz tego zawiera kumaryny, kwasy roślinne, żywice, gumy, cukry, kwasy polifenolowe oraz fitosterole. W lubczyku znajdują się także spore ilości skrobi, minerałów, no i oczywiście witamin.

Jakie witaminy zawiera lubczyk?

Lubczyk w swoim składzie zawiera najwięcej witaminy A i C. Ponadto znajdziemy w nim takie pierwiastki jak potas, wapń i żelazo.

Ile kalorii ma lubczyk?

Z uwagi na fakt, że lubczyk to zioło przyprawowe, jego kaloryczność jest znikoma. Wiedząc, że w 100 g świeżych liści lubczyku znajdują się 42 kcal, trudno ocenić, ile kalorii dostarczamy naszemu organizmowi, doprawiając jednorazowo potrawy niewielkimi ilościami tego zioła.

Do czego używać lubczyku?

Lubczyk w kuchni, głównie jego liście, to niezastąpiona przyprawa, którą warto używać przede wszystkim do zup, zwłaszcza tych zawierających groch, fasolę czy soczewicę. Zioło to zresztą bywa składnikiem naturalnej maggi, więc z oczywistych względów stanowi dodatek do zup. Często pełni w nich dodatkową funkcję, stając się dopełnieniem dekoracji, np. w zupie grzybowej. Odnajdzie się także w towarzystwie dań mięsnych, szczególnie tych duszonych. Lubczyk poleca się ponadto dodawać do ryb i owoców morza, bo dzięki zawartości olejków lotnych potrafi doskonale zniwelować nieprzyjemną woń morskiego posmaku, pozostawiając jedynie pożądane aromaty produktów.

Jak uprawiać lubczyk?

Lubczyk można uprawiać w przydomowym ogródku, choć należy się do tego odpowiednio przygotować. Nasiona powinny zostać zasiane jesienią z przeznaczeniem na rozsady lub pod koniec lata bezpośrednio do gruntu. Wiosną młode rośliny powinniśmy przesadzić w miejsce docelowe. Uprawiając lubczyk, trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz sporadycznym nawożeniu i spulchnianiu gleby, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Lubczyk lubi ciepło, a zatem musimy zapewnić mu odpowiednie nasłonecznienie podczas całego procesu wzrostu.

Robiąc przegląd kuchennych przypraw, którymi dysponujemy, możemy stwierdzić, że jednak odnotowaliśmy braki. Gdzie wśród nich jest lubczyk? – chcielibyśmy zapytać. Otóż właśnie. Dobre pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć przy okazji sporządzania kolejnej listy zakupów albo planowania prac w ogrodzie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!