Na poprawę humoru

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Żyjemy coraz szybciej w coraz bardziej stresujących warunkach. Zdenerwowanie w pracy, ciągły pośpiech, nieregularne posiłki oraz nieprzywiązywanie uwagi do spożywanych produktów odbija się na naszym zdrowiu. Czujemy się gorzej i często mniej szczęśliwi. Nasza dieta ma kolosalny wpływ na reakcje chemiczne zachodzące w organizmie. Na poczucie szczęścia wpływa serotonina, zwana również hormonem szczęścia. Niektóre związki, zawarte w pożywieniu, pobudzają jej produkcję. Kluczem do sukcesu i poprawnego funkcjonowania naszego organizmu w każdym obszarze jest jak zawsze zróżnicowana i zbilansowana dieta. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jakie produkty mogą wpływać na Twoje dobre samopoczucie – zapraszamy do dalszej lektury!

Węglowodany

Na produkcję serotoniny wpływają węglowodany, jednak warto zaznaczyć, że głównie te złożone. Dlatego śmiało sięgaj po produkty pełnoziarniste.

Kwasy omega 3

Źródłem kwasów omega 3 są ryby, orzechy włoskie, pestki dyni. Dlaczego są ważne? Mimo że nie wpływają na produkcję hormonu szczęścia, niwelują objawy przygnębienia i smutku. Mogą również łagodzić zachowania agresywne.

Witaminy z grupy B

Spośród witamin z grupy B na nasze dobre samopoczucie wpływa głównie kwas foliowy oraz witamina B₆. Zielone warzywa i owoce (takie jak: szpinak, brokuły, brukselka, awokado) są bogate w ten pierwszy składnik. W niższym stężeniu występuje również w pomidorach i roślinach strączkowych. Witaminę B₆ znajdziemy w warzywach skrobiowych. Oba składniki występują w bananach.

Magnez

Osobom narażonym na stres zaleca się regularne uzupełnianie niedoboru magnezu. Jego powstawaniu sprzyja nadużywanie alkoholu, częste picie kawy, stres oraz spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów. W uzupełnianiu pierwiastka pomogą orzechy laskowe, rośliny strączkowe, szpinak. Warto zaznaczyć, że działanie magnezu wspiera wspomniana powyżej witamina B₆.

Witamina C

Cytrusy, truskawki, kiwi, brokuły, papryka – powitaj tę grupę w swoim menu! Witamina C to przeciwutleniacz, który może łagodząco wpływać na stres.

Oprócz dbania o zbilansowaną dietę sięgaj częściej po butelkę z wodą. Woda wypłukuje toksyny, które negatywnie oddziałują na nasz organizm, a tym samym na nasze samopoczucie. Dobrze nam zrobi również odrobina ruchu. Regularne ćwiczenia, spacery, świeże powietrze i promienie słońca z pewnością poprawią Twój nastrój!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!