Czarna porzeczka - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
<p>Znana nad Wisłą r&oacute;wnież jako smrodynia, ze względu na specyficzny zapach, kt&oacute;ry wydzielają jej liście i gałęzie. Popularność zyskała dopiero w połowie XVI wieku, choć jej krzaki w środowisku naturalnym spotkać można było już o wiele wcześniej. Uprawy czarnej porzeczki na większą skalę podjęli się jako pierwsi Francuzi, ale dziś największym producentem owoc&oacute;w tej rośliny jest Polska.</p>

Skąd pochodzi czarna porzeczka?

Czarna porzeczka, będąca jedną z odmian krzewu z rodziny agrestowatych, pochodzi z rejonów Europy i Azji charakteryzujących się umiarkowanym klimatem. W Polsce spotkamy ją rosnącą w środowisku naturalnym na terenach nizinnych oraz wyżynnych, gdzie podlega ochronie. Najczęściej bywa jednak rośliną uprawną, którą oprócz wspomnianych kontynentów hoduje się również w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Popularność tej rośliny wpłynęła także na rozpowszechnienie uprawy czarnej porzeczki w naszym kraju.

Kiedy owocuje czarna porzeczka?

Czarna porzeczka owocuje w trzecim roku od jej zasadzenia, w okresie rozpoczynającym się pod koniec czerwca i trwającym do połowy lipca. Jej zbiorów najlepiej podjąć się wtedy, większość owoców ma kolor czarny, a tylko nieliczne, zazwyczaj najmniejsze, pozostają jeszcze czerwone. Czarna porzeczka należy bowiem do roślin, których owoce nie dojrzewają po zerwaniu i jednocześnie łatwo opadają, gdy osiągną już pełną dojrzałość.

Jaka jest najlepsza odmiana czarnej porzeczki?

Najlepsza odmiana czarnej porzeczki powinna być przede wszystkim odporna na choroby i szkodniki, a także na niskie temperatury. Dobrze również, gdyby jej owoce nie opadały zbyt łatwo i szybko, co pozwoli na sprawne przeprowadzenie zbiorów. Do grona odmian spełniających te kryteria należy ʻTitania’, wywodząca się ze Szwecji, uznawana za najlepszą odmianę czarnej porzeczki do uprawy w sadach oraz w przydomowych ogrodach. Dzięki późnemu kwitnieniu wykazuje wysoką mrozoodporność, co zapewnia z kolei obfite owocowanie.

Czy czarne porzeczki są zdrowe?

Czarne porzeczki wpływa korzystnie na nasze zdrowie, za sprawą swoich właściwości może wspomóc leczenie wielu chorób. Poprawia ogólną kondycję organizmu dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy oraz witaminy C. Ten miks składników sprawia, że regularne spożywanie czarnych porzeczek zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym także tych o podłożu cywilizacyjnym, jak cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. Owoce te powinny zatem znaleźć się w każdej zbilansowanej diecie.

Jakie witaminy mają czarne porzeczki?

Czarne porzeczki charakteryzuje się jedną z najwyższych zawartości witaminy C wśród owoców. W 100-gramowej porcji zawierają bowiem blisko 180 mg tego składnika. To prawie czterokrotnie więcej niż w powszechnie kojarzonych z witaminą C pomarańczach oraz cytrynach. Tym samym czarna porzeczka nie tylko pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, ale co więcej przekracza minimalną zalecaną dawkę aż o 160%!

Czy czarne porzeczki obniżają ciśnienie?

Czarne porzeczki bez wątpienia należą do owoców, które skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze i ułatwiają jego stabilizację. Dzieje się tak głównie za sprawą dużej zawartości potasu i przeciwutleniaczy. Owoce te wykazują korzystne działanie na strukturę naczyń krwionośnych, wzmacniając przy okazji serce. Taki efekt osiągniemy, pijąc regularnie napar z liści lub owoców czarnej porzeczki.

Ile kalorii mają czarne porzeczki?

Czarna porzeczka jest owocem niskokalorycznym, a na dodatek zwiększającym uczucie sytości. 100-gramowa porcja dostarcza bowiem tylko 35 kcal. Oznacza to, że osoby będące na diecie lub mające tendencje do tycia mogą zajadać się czarną porzeczką, nie zważając na jej wartość energetyczną.

Co zrobić z czarnej porzeczki?

Z czarnej porzeczki można zrobić musy, dżemy i konfitury, które będą pysznie smakować na kanapkach, szczególnie poza sezonem, lub wzbogacą domowe wypieki o charakterystyczny, dość cierpki smak. Przetwory z czarnej porzeczki urozmaicimy, dodając do nich m.in. truskawki, a następnie możemy je wykorzystać do przygotowania różnych deserów, np. tortów czy tart. Do wypieków równie dobrze pasują także owoce nieprzetworzone, spełniające często rolę dekoracyjną. A jeśli lubicie łączyć słodkie i wytrawne smaki, to koniecznie spróbujcie czarnych porzeczek w połączeniu z mięsem, np. z polędwiczką wieprzową albo gęsimi udami. Wyśmienitym uzupełnieniem tych dań będzie napój alkoholowy, powstały oczywiście na bazie tych samych owoców. Warto więc wiedzieć, jak zrobić nalewkę albo wino z czarnej porzeczki.

Czarną porzeczkę można obecnie uznać za jeden z polskich owoców narodowych. Szkoda tylko, że zarówno świeża, jak i przetworzona nadal tak rzadko gości na naszych stołach. Warto dostrzec jej prawdziwe atuty, do których bez wątpienia należy duża zawartość witamin i minerałów.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!