Żurawina - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<h2>Co to jest żurawina?</h2> <p>Indianie stosowali żurawinę jako naturalny barwnik. Od zawsze zajmowała zaszczytne miejsce w medycynie naturalnej, ludowej ze względu na szereg właściwości. Obecnie żurawinę najczęściej spotykamy pod postacią słodkiej konfitury, idealnie komponującej się z potrawami mięsnymi. Do czego jeszcze pasują owoce żurawiny i jakie mają właściwości? Dowiedz się!</p>

Jak wygląda żurawina i z czym łatwo ją pomylić?

Świeże owoce żurawiny są bardzo podobne do owoców borówki czerwonej (brusznicy). Mają zbliżony kolor i są tak samo kwaśne. Trzeba uważać, żeby ich nie pomylić. To, co je wyróżnia, to wielkość owoców. Owoce żurawiny mają ok. 1 cm średnicy, borówka małe bardzo drobne owoce. Nieco inny jest też kolor: żurawiny – nierównomierny, borówki – jednolity. Warto więc uważnie się im przyglądnąć przed zakupem. Zdarzają się przypadki sprzedaży borówki czerwonej jako świeżej żurawiny.

Jakie właściwości ma żurawina i na co pomaga?

Żurawina jest doskonałym źródłem błonnika (szklanka żurawiny zawiera tyle błonnika co jedno jabłko) i cynku. Posiada również śladowe ilości witamin z grupy B, witaminę C, potas, fosfor, magnez.

Działa leczniczo i profilaktycznie w przypadku:

  • chorób serca: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, zapobiega zatykaniu naczyń krwionośnych i powstawaniu zakrzepów;
  • chorób przyzębia i próchnicy: zapobiega powstawaniu bakterii w jamie ustnej;
  • wrzodów żołądka i dwunastnicy: nie pozwala bakteriom osadzać się na ścianach narządów wewnętrznych;
  • infekcji dróg moczowych: chroni drogi moczowe przed bakterią E. coli wywołującą stany zapalne;
  • kamieni nerkowych: dzięki zawartości kwasu chinowego chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych (jednak osoby chorujące już na kamienie nerkowe nie powinny jeść żurawiny ze względu na zawarte w niej szczawiany);
  • bólów miesiączkowych – łagodzi je;
  • dolegliwości kobiet w okresie menopauzy.

Suszona żurawina

Łatwiej dostępna i częściej przez nas spożywana jest żurawina suszona. Wpływ ma na to zapewne jej smak – świeże owoce są kwaśne i cierpkie. Suszoną żurawinę możemy dodawać do ciast, deserów, ciasteczek, musli. Świetnie smakuje również jako dodatek do mięsnych sosów.

Ile kalorii ma żurawina?

Ta świeża ma zaledwie 46 kcal w 100 g. Żurawina suszona, na etapie produkcji obficie słodzona, ma aż 320 kalorii.

Czy żurawina odchudza?

Jeśli chcesz zrzucić parę kilogramów, zaprzyjaźnij się ze świeżą żurawiną, która:

  • ma właściwości odtruwające,
  • usuwa z organizmu toksyny,
  • reguluje przemianę materii,
  • obniża poziom złego cholesterolu.

W czasie trwania diety warto pić sok z żurawiny. Jest dostępny w sklepach.

Co przygotować z żurawiny?

Bardzo popularne są przetwory z żurawiny, takie jak konfitury, soki czy syropy. Spotykamy też galaretki, owoce kandyzowane, mieszanki herbaciane z owocami żurawiny.

Suszone owoce mogą stanowić zdrową przekąskę do pogryzania. Będą też znakomitym dodatkiem do owsianki czy różnych rodzajów kasz. Można dodawać je także do słodkich tart i deserów. Konfitury z żurawiny wspaniale komponują się z mięsami, wędlinami czy serami. Grillowany camembert z żurawiną – pycha!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!