Jabłko - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<h2>Jabłko &ndash; nasz towarzysz od lat</h2> <p>Polska jest jednym z największych producent&oacute;w jabłek, tuż po Japonii i Stanach Zjednoczonych. M&oacute;wi się, że polskie jabłka są wyjątkowe i nie mają sobie r&oacute;wnych. Zgadzamy się z tym bez dw&oacute;ch zdań! Dlaczego?</p> <p>Jabłko towarzyszy nam od niemowlaka, gdy poznajemy je w postaci przecier&oacute;w. Potem jako małe dzieci jemy obrane kawałki jabłka podawane przez mamę pomiędzy posiłkami. W szkole nosimy jabłko w śniadani&oacute;wce, żeby zjeść je na przerwie. A gdy jesteśmy dorośli, sięgamy po nie r&oacute;wnie chętnie, traktując jako zdrową przekąskę. I oczywiście te wszystkie przetwory z jabłek i wszystkie <a href="https://kuchnialidla.pl/przepisy?q=jab%C5%82ecznik">szarlotki</a> świata, i sur&oacute;wki! Jabłko to niewątpliwie najbardziej popularny polski owoc.</p>

Jakie witaminy ma jabłko?

Jeśli mielibyśmy wskazać jeden z najzdrowszych owoców, z czystym sumieniem wskazalibyśmy jabłko. Jedno jabłko stanowi doskonałe źródło witaminy C. Najwięcej witamin kryje się pod samą skórką owocu, więc najlepiej jest, gdy umyjesz je dokładnie i zjesz ze skórką. Ewentualnie obierz je cienko, by nie stracić cennych składników!

Ile kalorii ma jabłko?

Jabłka są niskokaloryczne (1 jabłko to ok. 70 kalorii) i lekkostrawne. Niezastąpione nie tylko w codziennej diecie, ale również podczas stosowania specjalnych diet, ponieważ jedno jabłko zawiera dużą ilość błonnika. Ten nie tylko ułatwia trawienie, ale utrzymuje na dłużej uczucie sytości.

Ile cukru zawiera jabłko?

Jabłka różnią się między sobą smakiem – w zależności od gatunku lub stopnia dojrzewania mogą być słodkie lub kwaśne. Swoją słodycz jabłka zawdzięczają fruktozie, która jest naturalnie występującym cukrem. Spożywając surowe jabłko, dzięki zawartości błonnika fruktoza nie podwyższa gwałtownie poziomu cukru we krwi. Inaczej dzieje się w przypadku picia soku jabłkowego, który nie ma w sobie błonnika. Owoc ważący 150 g zawiera 17 g cukru.

Jak upiec jabłka?

Może to niektórych zdziwi, ale znane są dwa sposoby pieczenia jabłek!

Jak upiec jabłka w piekarniku?

Piekarnik nagrzewamy do 200°C; jabłka myjemy, osuszamy, wydrążamy gniazda nasienne. Do wydrążonych dziurek wsypujemy cukier zmieszany z cynamonem. Tak przygotowane pieczemy około pół godziny; wyśmienicie smakują polane sokiem malinowym lub z konfiturą.

Jabłka zapiekane z twarożkiem

Można również przygotować ten deser w lżejszej formie – do wydrążonych jabłek nakładamy twarożek zmieszany z cynamonem i orzechami lub rodzynkami. Zapieczone danie jest pyszne i lekkostrawne! Sprawdź również przepis Pawła Małeckiego na jabłka zapiekane z żurawiną!

Jak upiec jabłka w mikrofalówce?

W mikrofali jabłka przygotowujemy podobnie jak te zapiekane w piekarniku, możemy dodać na wierzch masło, a oprócz cynamonu także gałkę muszkatołową; jabłka przykrywamy w naczyniu żaroodpornym i pieczemy w mikrofali od 3,5 do 4 minut, aż zmiękną.

Jak suszyć jabłka?

Obok surowych czy pieczonych dużą popularnością cieszą się także jabłka suszone. Mają mnóstwo cennego błonnika. A dodajemy je do wielu potraw: ciast, deserów, kompotów czy herbat, a także mięs.

Jabłka suszymy w piekarniku, na kaloryferze lub za pomocą suszarki do grzybów i owoców. Najpierw trzeba je dokładnie umyć. Potem przekroić na pół, ale nie obierać ze skórki. W następnym kroku usuwamy gniazda nasienne. Następnie kroimy na półkrążki. Tak przygotowane możemy posypać cynamonem albo ususzyć bez dodatków.  

Jakie jabłka do szarlotki?

Szarlotka to jedno z bardziej popularnych ciast zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pachnąca cynamonem, na ciepło podawana z lodami i bitą śmietaną! Aby upiec najlepszą, warto dowiedzieć się, jakie jabłka nadają się do tego wypieku najlepiej. Dobrze, żeby były świeże i jędrne i pochodziły z polskich sadów. Na szarlotkę najlepiej nadają się kwaśne odmiany, jak: szara reneta, gloster i antonówka. Są jednak zwolennicy pieczenia jej z jabłek słodkich, takich jak: ligol, szampion czy lobo.

Przygotowanie jabłek do szarlotki

Zanim zabierzemy się do pieczenia, warto przygotować jabłka. Możesz je uprażyć w garnku. Jabłka pokroić. Do garnka wlać wodę, sok z cytryny, dodać cukier, cynamon – wymieszać wszystko z jabłkami, dusić do miękkości.

Jak zagęścić jabłka do szarlotki?

Jabłka można zagęścić, dodając kilka łyżek kaszy manny.

Jakie jabłka na sok?

Z jabłek robi się także soki. Można je wyciskać samemu w sokowirówce czy wyciskarce – takie są najzdrowsze. Najlepsze odmiany jabłek na soki to te jesienne i zimowe, ponieważ wczesne, jak papierówka, są często zbyt kwaśne. Jabłka używane do wyrobu soków to: lobo, cortland, delikatesy, ligol, mekintosz czy malinówka. Wybór zależy tak naprawdę od tego, czy wolimy bardziej czy mniej słodki sok. Jabłko jest cennym składnikiem koktajli – warto je blendować, ponieważ nie tracimy wówczas cennego błonnika!

Jak przechowywać jabłka na zimę?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że do przechowywania nadają się jedynie jabłka najwyższej jakości, bez obić, otarć, absolutnie nie mogą być nadgniłe. Aby przetrwały zimę, trzeba im zapewnić chłodne, wilgotne i dobrze wentylowane pomieszczenie. Dobrze ułożyć je w drewnianych skrzynkach wyściełanych gazetą. Jeśli zadbamy o to wszystko, jeszcze długo będziemy mogli cieszyć się ich smakiem.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!