Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- blachę do pieczenia o wymiarach 32x22
- dużą miskę
- rondelek
- papier do pieczenia
- garnek o pojemności 2 l
- tarkę o grubych oczkach
- miskę
- folię spożywczą
- kubek
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C.
PRZYGOTOWANIE:
KRUCHE CIASTO:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO
Do miski dodajemy cukier puder, mąkę i proszek do pieczenia. Masło kroimy i także wrzucamy do miski. Wszystko mieszamy dłońmi tak, aby powstała z tego drobna kruszonka.
KROK 2: DODAJEMY JAJKO
Do ciasta dodajemy 1 jajko oraz żółtko i zagniatamy ciasto. Gdy stanie się zwarte, dzielimy je na pół.
KROK 3: ODKŁADAMY CIASTO DO ZAMRAŻARKI
Obie połówki ciasta zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki.
MASA BUDYNIOWA:
KROK 4: GOTUJEMY MLEKO
Do kubka wlewamy ok. 100 ml zimnego mleka, a resztę wlewamy do rondelka i gotujemy.
KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY BUDYŃ
W kubku mieszamy proszek budyniowy, tak aby w całości się rozpuścił, a potem wlewamy go do gorącego mleka i mieszamy. Zmniejszamy ogień i gotujemy, aż budyń zgęstnieje. Studzimy go lekko.
MASA JABŁKOWA:
KROK 6: PRZYGOTOWUJEMY JABŁKA
Jabłka myjemy i obieramy. Wyciągamy z każdego jabłka gniazda nasienne i kroimy na grubsze plastry.
KROK 7: GOTUJEMY JABŁKA
Pokrojone jabłka przekładamy do garnka i dodajemy cynamon oraz cukier puder. Możemy dodać także jedną łyżkę wody. Całość mieszamy i gotujemy przez 12 minut, aż jabłka zmiękną. Co jakiś czas staramy się przemieszać jabłka, aby się nie przypaliły. Gotowe jabłka ściągamy z kuchenki.
KROK 8: SKŁADAMY CIASTO
Wyciągamy ciasto z zamrażarki i ścieramy połowę na tarce wprost na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie wykładamy jabłka, a potem budyń. Do drugiej miski ścieramy drugą porcję ciasta, a potem dodajemy cukier. Mieszamy i przesypujemy na wierzch budyniu.
KROK 9: PIECZEMY CIASTO
Wkładamy formę z ciastem do piekarnika i pieczemy przez 45 minut. Po upieczeniu studzimy ciasto, a potem wkładamy je na 30 minut do lodówki.
Zobacz podobne
przepisy
Migdałowe ciasto z jabłkami i konfiturą truskawkową
Pachnące, złociste i pulchne ciasto, słodkie owoce oraz nietypowa kruszonka z płatków kukurydzianych i konfitury. Pycha!
Szarlotka z winogronem
Klasyczny wypiek z kruchego ciasta i jabłek wzbogacony dodatkiem winogron. Taką smaczną szarlotkę może przygotować każdy!
Szarlotka gruszkowa
Spróbuj szarlotki w jesiennej odsłonie – z mnóstwem gruszek i syropem klonowym!
Szarlotka sypana
Kinga pokaże Wam, jak przygotować najłatwiejszą szarlotkę na świecie! Sukces gwarantowany! Wypróbujecie?
Pyszna i prosta szarlotka z budyniem
Szarlotka z budyniem to niezwykle apetyczna odmiana klasycznego ciasta z jabłkami, która otula swoim smakiem i wyjątkową teksturą. Budyń dodaje temu wypiekowi wyjątkowej kremowości, która wspaniale współgra z jabłkami i kruchym ciastem. Dzięki temu połączeniu ciasto jest nie tylko delikatne, ale też bardziej wilgotne i aksamitne. To świetny wybór dla osób, które uwielbiają klasykę, ale poszukują nowych, ciekawych doznań smakowych.
Taki jabłecznik z budyniem jest idealny na wiele okazji — doskonale sprawdzi się jako deser na rodzinny obiad, ale także na spotkania z przyjaciółmi czy słodki dodatek do popołudniowej kawy czy herbaty. Budyń dodaje mu wyrafinowania, dzięki czemu zyskuje na elegancji, a jednocześnie zachowuje prostotę, która kojarzy się z domowym, ciepłym wypiekiem. Tego rodzaju ciasto z jabłkami i budyniem ma dość uniwersalny smak i trafia w gusta osób w różnym wieku — od dzieci po dorosłych.
Nasz prosty jabłecznik z budyniem to świetny pomysł także dla tych, którzy cenią sobie łatwe przepisy. Jego przygotowanie nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych, więc poradzi sobie z nim każdy, nawet początkujący miłośnik pieczenia. Wystarczy kilka składników, chwila przygotowań i pyszne ciasto jest gotowe! Spróbuj tej nietypowej szarlotki i rozkochaj się w jej smaku!
Szarlotka z budyniem - przepis Kuchni Lidla
Szarlotka z budyniem przepis to jeden z tych wypieków, który doskonale łączy w sobie tradycję z odrobiną nowoczesności. Jeśli marzy Ci się idealnie wypieczone ciasto, warto się odpowiednio przygotować. Zadbaj o wysokiej jakości składniki – w szczególności o świeże jabłka. Przepis na tę szarlotkę pozwala stworzyć wypiek zaskakujący bogactwem smaku, a jednocześnie prosty w wykonaniu.
Idealnym wyborem jabłek do tej szarlotki jest odmiana szara reneta. To jabłka o wyrazistym, lekko kwaśnym smaku, który świetnie komponuje się z kremowym budyniem i słodkim ciastem. Dzięki swojej strukturze, szara reneta dobrze znosi obróbkę cieplną — nie rozpada się, a jednocześnie staje się przyjemnie miękka i soczysta. Jeśli jednak nie masz dostępu do tej odmiany, do przepisu na jabłecznik z budyniem możesz też wybrać jabłka typu gala, szampion czy grójeckie jonaprince, które mają podobne właściwości i równie dobrze sprawdzą się w tym deserze.
Kluczowym składnikiem w przepisie na szarlotkę z budyniem jest zimne masło. Użycie schłodzonego masła pozwala na uzyskanie idealnie kruchej konsystencji ciasta. Dzięki temu masło nie rozpuszcza się zbyt szybko, a ciasto zachowuje odpowiednią strukturę i delikatność. Aby ułatwić sobie pracę, warto pokroić masło na małe kawałki i połączyć je szybko z wszystkimi składnikami.
Do przygotowania naszego sprawdzonego przepisu na jabłecznik z budyniem przyda się także kilka podstawowych akcesoriów kuchennych. Potrzebna będzie miska do wyrabiania ciasta, ostry nóż do krojenia jabłek oraz tarka, na której można zetrzeć ciasto oraz forma do pieczenia. Najlepiej wybrać taką z wysokimi brzegami, która pozwoli pomieścić i wszystkie warstwy bez obaw o wypływanie. Z odpowiednim przygotowaniem i sprzętem jabłecznik z budyniem z tytułowego przepisu nie powinien sprawić ci żadnych trudności.
Jak zrobić jabłecznik z budyniem?
Przygotowanie jabłecznika z budyniem zaczyna się od dobrze dobranego ciasta kruchego, które stanowi podstawę tego wypieku. Kluczowe jest użycie zimnego masła, co sprawia, że ciasto będzie bardziej kruche i delikatne. Po pokrojeniu masła na drobne kawałki, należy połączyć je z mąką, cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia za pomocą palców lub specjalnych narzędzi, aby uzyskać drobną kruszonkę. Dodatek jajka oraz żółtka spaja składniki, a schłodzenie ciasta w zamrażarce sprawia, że łatwiej będzie je później zetrzeć na tarce.
Kolejnym ważnym elementem jest przyrządzenie masy budyniowej, która nadaje ciastu kremowej konsystencji i łagodnie przełamuje lekko kwaśny smak jabłek. Gotowanie budyniu zacznij od wymieszania proszku z zimnym mlekiem, by uniknąć powstawania grudek. Po dodaniu go do gorącego mleka warto mieszać masę, aż zgęstnieje. Budyń należy ostudzić przed wyłożeniem na jabłka, co zapobiegnie rozmiękczeniu ciasta. Dzięki temu jabłecznik z masą budyniową zachowa odpowiednią konsystencję, a każdy kawałek będzie miał warstwową strukturę.
Jabłka to kolejny kluczowy składnik, który wpływa na smak i aromat ciasta. Jabłka należy krótko poddusić z cynamonem i cukrem pudrem, aby wydobyć z nich jeszcze więcej smaku. Jeśli dodasz do nich odrobinę wody, unikniesz przypalenia jabłek podczas duszenia. Dzięki temu prosty jabłecznik z budyniem zyska intensywny, cynamonowy aromat. Potem wystarczy już tylko złożyć ciasto i upiec je w piekarniku. Gotowy jabłecznik z budyniem i kruszonką najlepiej schłodzić przez chwilę w lodówce, by smaki mogły się przegryźć. Tak przygotowane ciasto jabłecznik z budyniem z pewnością zachwyci Cię swoim smakiem!
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)