Kuchnia polska - Krewetki - przepisy i pomysły:

Kuchnia polska

Owoce morza

wróć do Dania główne

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
Krewetka krewetce nierówna. Choć znamy już mnóstwo gatunków tych niewielkich skorupiaków, to nadal zaskakują nas swoją różnorodnością. Ostatnio odkryta odmiana ze względu na jedne z najgłośniejszych dźwięków, jakie dotychczas wydały te małe i niepozorne zwierzęta, została nawet nazwana na cześć zespołu Pink Floyd. Pierwsze skrzypce odgrywają jednak przede wszystkim w kuchni, gdzie samodzielnie lub wchodząc w skład kompozycji z innymi składnikami, tworzą smakowite dania.

Ile kalorii mają krewetki?

Rozmiar krewetki w pełni oddaje jej kaloryczność. Nie dość, że jedna sztuka tego morskiego przysmaku to zaledwie 7 kcal, to na dodatek znajdziemy w niej pokaźne zasoby chudego białka. Składnik ten stanowi ważny element diety osób odchudzających się i dbających o właściwe odżywianie, np. sportowców. A zatem krewetka to produkt idealny – niskokaloryczny, a jednocześnie bogaty w odżywcze białko.

Ile kalorii mają krewetki smażone?

Smażenie krewetek dodaje im nieco kalorii. W 100 g porcji z dodatkiem panierki znajduje się bowiem 237 kcal. Mimo iż nadal pozostają bogatym źródłem sycącego białka, to jednak o wiele zdrowsze i mniej kaloryczne są w postaci gotowanej lub pieczonej. I choć smakiem smażonych krewetek można delektować się bez końca, to warto zastąpić ten rodzaj obróbki termicznej np. gotowaniem.

Jak jeść krewetki?

Otrzymując porcję krewetek na talerzu, wiele osób staje przed dylematem sposobu ich spożywania. Mimo że w polskiej kulturze z owocami morza spotykamy się coraz częściej, to jednak jedzenie krewetek pozostaje nadal rzadkością. Co zrobić, aby nie popełnić faux pas? W zależności od sposobu ich podania krewetki, najczęściej gotowane, jemy palcami, wydobywając zawartość spod skorupy, uprzednio odrywając główkę. Można posłużyć się także sztućcami. Nikt w tym przypadku nie potępi użycia noża i widelca. Wszystko zależy od naszych umiejętności.

Jak oczyścić krewetki?

Aby cieszyć się smakiem samodzielnie przygotowanych krewetek, trzeba je jednak najpierw odpowiednio oczyścić. Kupując krewetki, wybierajcie zawsze surowe. Takie okazy zachowują o wiele więcej walorów smakowych niż te poddane wcześniej obróbce termicznej. Oczywiście, najczęściej w sklepach znajdziemy je w postaci mrożonej, dlatego pierwszym krokiem jest ich rozmrożenie. W dalszej kolejności opłukujemy krewetki pod zimną bieżącą wodą, najwygodniej na durszlaku.

Jak obrać krewetki?

Najważniejszą częścią przygotowania krewetek jest ich obranie. Kupując zamrożone, możemy pominąć etap odcięcia główki, bo są one już zazwyczaj jej pozbawione. Pozostaje usunięcie pancerzyka, kończyn, ogona oraz jelita. Skorupkę ściągamy, podważając palcem i rozpoczynając od miejsca, w którym znajdowała się głowa. Zazwyczaj jednocześnie z pancerzykiem pozbywamy się także kończyn. Następnie usuwamy ogon. Wystarczy lekko przekręcić miejsce, w którym ogon łączy się z tułowiem, i gotowe! Na koniec zostaje jeszcze jelito, które przypomina wyglądem cienką czarną żyłkę. Tu nie obędziemy się bez noża. Małym i ostrym nożykiem nacinamy krewetkę wzdłuż grzbietu, uważając przy tym, aby nie przeciąć całego tułowia. Pozostaje już tylko wyciągnąć jelito, najlepiej posługując się nożykiem lub wykałaczką.

Jak przyrządzić krewetki?

Krewetki są rarytasem same w sobie, dlatego często stanowią samodzielną przystawkę lub danie główne. W roli przekąski wyśmienicie smakują w sałatkach, koktajlach albo jako dodatek do bruschetty. Równie dobrze wyczarujemy z nich jednak bardziej skomplikowane dania, np. aromatyczną zupę z łososiem lub risotto. Bardziej wymagającym osobom polecamy pasztet z krewetek i łososia lub pierogi z krewetkami i szpinakiem. Możliwości jest naprawdę sporo. Krewetki smażymy, dusimy, gotujemy, pieczemy i grillujemy. Wystarczy spróbować, aby przekonać się, że warto.

Jak przyrządzić krewetki mrożone?

Krewetki mrożone, mimo iż mniej aromatyczne od tych świeżych, są znacznie łatwiejsze w przygotowaniu. Najczęściej bywają już oczyszczone i wstępnie obgotowane, więc zaoszczędzamy mnóstwo czasu. Możemy je usmażyć na patelni z przyprawami lub ugotować w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego i oczywiście różnego rodzaju przypraw. Jeśli chcemy je najpierw rozmrozić, to pamiętajmy, aby zrobić to jak najszybciej, wtedy zachowają więcej walorów smakowych. Jednym ze sposobów jest włożenie ich do foliowej torebki i zanurzenie na chwilę w gorącej wodzie. Czynność tę należy powtarzać do momentu, aż krewetki staną się w miarę miękkie. Nigdy jednak nie wkładajmy ich bezpośrednio do gorącej wody, bo pozbędziemy się tego, co najlepsze, czyli aromatu.

Jak usmażyć krewetki?

Krewetki najprościej usmażyć z masłem oraz całą gamą przypraw, m.in. chili, imbirem, kolendrą, oregano, miętą, bazylią, ale także czosnkiem czy cebulą. Wystarczy wrzucić je na rozgrzane na patelni lub w woku masło klarowane, a następnie doprawić ulubionymi dodatkami. Ciekawym urozmaiceniem tego sposobu jest na przykład podduszenie ich we wcześniej przygotowanym sosie lub po prostu obtoczenie ich przed smażeniem w panierce sporządzonej z bułki tartej i jajka.

Ile smażyć krewetki?

Krewetki dla zachowania najcenniejszych właściwości smakowych należy smażyć krótko, maksymalnie 6 minut, w zależności od ich wielkości, aby nie straciły na swojej kruchości. W międzyczasie starajmy się je jak najczęściej mieszać i obracać. Smażymy do momentu lekkiego zrumienienia.

Ile smażyć krewetki koktajlowe?

Spośród ponad 300 rodzajów krewetek najpopularniejszą odmianą w Polsce są krewetki koktajlowe. Ze względu na swój niewielki rozmiar nie wymagają długiego czasu smażenia. Wystarczy ok. 2 minut na dobrze rozgrzanej patelni, aby były gotowe do spożycia.

Ile piec krewetki w piekarniku?

Krewetki można również, choć jest to rzadziej praktykowane, upiec w piekarniku. Oczywiście, najpierw należy je rozmrozić. Ułożone w naczyniu żaroodpornym powinny być zapiekane przez ok. 6-7 minut. Mniejsze odmiany pieczemy nieco krócej.

Krewetki w Polsce są nadal postrzegane jako produkt z wysokiej półki, a dania z nich przyrządzone za wykwintne potrawy. Tymczasem warto pomyśleć, że są one zdrowym urozmaiceniem powtarzalnego menu, idealnym składnikiem smacznego obiadu czy przekąski. Tym bardziej że są też znakomitym źródłem przeciwutleniaczy oraz astaksantyny, czyli substancji przeciwzapalnej, chroniącej nasz organizm przed wirusami i bakteriami.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!