Liczi - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Kurczak z ostrą pastą curry i liczi!
Kurczak w sosie curry to klasyk? Nie u nas! Dodaj do niego liście kafiru i owoc liczi, a odkryjesz całkiem nowy smak tego dania! To danie, które z pewnością trafi do Twoich ulubionych!
Jadalne doniczki z czekolady
Ładne kwiatki! A do tego w pełni jadalne i gwarantujące efekt zaskoczenia! Koniecznie przygotuj te wyjątkowe doniczki skrywające w swym wnętrzu ciasteczka i delikatny wiśniowy mus.
Serduszka z musem z liczi i malin
W prezencie dla najbliższych – świetny pomysł na słodki prezent! Wypróbuj przepis Pawła na musowe serduszka w błyszczącej polewie!
Koktajle owocowe
Poznaj 3 przepisy na kolorowe koktajle! To świetny pomysł na lekkie śniadanie lub przekąskę w ciągu dnia!
Tajski łosoś curry w mleczku kokosowym
Curry to jedna z najsłynniejszych potraw kuchni azjatyckiej. Wypróbuj tajską wersję dania!
Kokosowo-limonkowa galaretka z liczi
Oryginalny deser, który zaskoczy fanów tradycyjnych galaretek swoim oryginalnym smakiem i dodatkiem mleka kokosowego.
Co to jest liczi?
Liczi to egzotyczny owoc, zwany również śliwką chińską, który zamknięty jest w cienkiej i intensywnie różowej skorupce. Jego miąższ jest biały, półprzeźroczysty lub lekko zaróżowiony i bardzo delikatny, a swoją konsystencją przypomina miękką galaretkę. W środku znajduje się duża, ciemnobrązowa pestka, a skorupka owocu jest chropowata.
Skąd pochodzi liczi?
Liczi rośnie głównie w Chinach i to właśnie stamtąd pochodzi ten owoc. Obecnie bardzo często jest uprawiane również w wielu innych krajach Azji, a także w Australii, południowej Afryce, na Florydzie oraz na Hawajach, czyli wszędzie tam, gdzie panuje ciepły klimat.
Jak smakuje liczi?
Smak liczi jest porównywalny ze smakiem winogron, jednak miąższ tego egzotycznego owocu jest zdecydowanie słodszy. Niektórym przypomina smak dżemu z płatków róży, ale jest subtelniejszy. Liczi jest owocem bardzo orzeźwiającym, a jego miąższ swoją strukturą przypomina owoce morza.
Czy liczi jest zdrowe?
Liczi jest doskonałym źródłem witaminy C. Dodatkowo znajdziemy w nim również związki polifenolowe, które doskonale wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami i zmniejszają stany zapalne. Występujące w nim antyoksydanty wykazują także działanie przeciwnowotworowe.
Na co pomaga liczi?
Liczi to przede wszystkim doskonałe źródło witaminy C, która wspiera odporność naszego organizmu. Liczi to także źródło polifenoli, które obniżają poziom tzw. złego cholesterolu.
Jakie witaminy ma liczi?
W liczi znajdziemy przede wszystkim witaminę C, która chroni przed infekcjami. Już pół szklanki tego egzotycznego owocu wystarczy, aby zapewnić sobie jej dzienną dawkę.
Ile kalorii ma liczi?
Liczi jest owocem niskokalorycznym. W 100 gramach znajduje się bowiem zaledwie 66 kcal. Osoby, które chcą schudnąć, powinny jednak ograniczać spożycie liczi ze względu na sporą zawartość fruktozy, a bardzo niewielką błonnika. Duża ilość cukrów prostych nie sprzyja odchudzaniu.
Kiedy liczi jest dojrzałe?
Dojrzałe liczi charakteryzuje się intensywnie różową lub czerwoną skorupką. Jej struktura jest chropowata, ale sama skorupka jest bardzo cienka i łatwo ją obrać. Jeśli podczas obierania pojawia się trudność, oznacza to, że owoc nie jest wystarczająco dojrzały. Miąższ dojrzałego owocu jest często porównywany do podłużnej, białej perły. Powinien on być delikatny i wilgotny, a znajdująca się w środku pestka powinna być błyszcząca i ciemnobrązowa.
Jak jeść liczi?
Po obraniu twardej skórki i wyjęciu pestki liczi można jeść na surowo jako samodzielną przekąskę. Doskonale nadaje się również jako dodatek do sałatek, dań rybnych i mięsnych, koktajli oraz deserów. W Chinach znajdziemy również suszone liczi, które wyglądem przypominają duże rodzynki – określa się je mianem orzeszków liczi.
Jak obierać liczi?
Obieranie liczi nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko odciąć część skorupki z ogonkiem, a następnie pozostałą część obrać delikatnie palcami. W taki sposób dostaniemy się do delikatnego, galaretowatego miąższu, z którego wyciągniemy pestkę. Tak obrane liczi jest gotowe do spożycia.
Którą część liczi jemy?
Jadalną częścią liczi jest delikatny, galaretowaty miąższ, który znajduje się pod twardą, chropowatą skorupką. Pestkę, która znajduje się w środku, należy usunąć.
Co zrobić z liczi?
Owoce liczi stanowią doskonały dodatek do wielu dań, ale można z nich przygotować również soki, syropy, kompoty, a nawet drinki. W kuchni wykorzystywane są jako dodatek do likierów, śmietany i lodów. Świetne są również w połączeniu z płatkami śniadaniowymi, musli czy naleśnikami. Możesz przygotować z nich np. kokosowo-limonkową galaretkę, smażone liczi w cieście z pieprznym majonezem lub tropikalne smoothie z liczi.
Zastosowanie liczi w kuchni jest tak szerokie, że ten egzotyczny owoc na dobre zagościł także w europejskim menu. Dzięki zawartości wielu witamin i składników mineralnych korzystnie wpływa na zdrowie, dodając sił i poprawiając samopoczucie. Warto zatem włączyć go do swojego jadłospisu i wykorzystać wszystkie cenne właściwości.