Dania główne - Flądra - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Czy flądra jest zdrowa?
Mięso flądry bogate jest w wiele składników odżywczych, w szczególności minerałów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 wpływających korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, wzrok, a także na funkcjonowanie mózgu, dlatego flądra powinna znaleźć się zwłaszcza w jadłospisie kobiet będących w ciąży. Spożywanie tej ryby przyczynia się również do wzrostu odporności i zapobiega zachorowaniom na nowotwory. Bez wahania można więc stwierdzić, że flądra to pożądany gatunek ryby, który warto wprowadzić do zbilansowanej diety. Flądra bałtycka to doskonałe źródło białka, kwasów omega-3, witamin D, A, E, B6, B12 oraz selenu i fosforu.
Ile kalorii ma flądra?
Flądra zalicza się do grupy ryb o stosunkowo chudym mięsie, dlatego odpowiednio przyrządzona nie powinna wpłynąć znacząco na naszą wagę. W 100 g świeżej porcji flądry znajduje się bowiem ok. 70 kcal. Kaloryczność tej ryby porównywalna jest do wartości energetycznej dorsza lub mintaja.
Ile kalorii ma flądra smażona?
Zawartość tłuszczu w smażonej flądrze jest natomiast o wiele wyższa aniżeli w świeżym płacie tej ryby. Z tego też względu 100 g flądry po usmażeniu dostarcza już blisko 150 kcal. Jeśli zatem zależy nam na obniżeniu kaloryczności posiłku, to skorzystajmy z innej możliwości przygotowania tej ryby, na przykład w wersji gotowanej.
Ile kalorii ma flądra gotowana?
Flądra gotowana posiada nieco mniej tłuszczu, co automatycznie obniża jej kaloryczność. Jeśli więc wybierzemy tę opcję, to zjadając 100-gramową porcję ryby, pochłoniemy ok. 130 kcal. Nie każdy jednak lubi ryby gotowane, dlatego znacznie lepszą propozycją, zwłaszcza pod względem smakowym, może okazać się flądra pieczona.
Ile kalorii ma flądra pieczona?
Flądra pieczona to swoisty kompromis pomiędzy wersją smażoną a gotowaną, zawiera bowiem tylko 112 kcal i prawie tyle samo tłuszczu, co świeża tusza. Ponadto po upieczeniu zachowamy jej najważniejsze składniki odżywcze, a jeśli odpowiednio doprawimy flądrę, to będziemy cieszyć się smacznym i aromatycznym daniem.
Jak przygotować flądrę?
Aby przygotować flądrę do gotowania, smażenia, grillowania czy pieczenia, należy ją najpierw dokładnie oczyścić oraz odfiletować. Najprościej jednak jest oczywiście kupić już gotową do obróbki rybę, pozbawioną wnętrzności oraz czarnej i chropowatej skórki z wierzchu. Taką tuszkę wystarczy opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie doprawić solą i pieprzem. Wcześniej warto ją jeszcze skropić sokiem z cytryny, aby pozbyć się ewentualnych morskich zapachów. Dodatkowego aromatu dodadzą flądrze pokrojone plastry cebuli, które układamy na przyprawionej rybie. Tak przygotowaną flądrę odstawiamy na ok. godzinę do lodówki do przegryzienia się smaków.
Jak smażyć flądrę?
Flądrę można na przykład smażyć na patelni. Wystarczy po zdjęciu z niej cebuli, obtoczyć ją w mące, a następnie na dobrze rozgrzanym oleju smażyć aż do momentu uzyskania złotego koloru z każdej strony. Usmażone płaty flądry wykładamy na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar oleju. Gotowe!
Ile piec flądrę?
Czas pieczenia flądry zależy od wielkości oraz sposobu przygotowania ryby. Jeśli zamierzamy upiec flądrę w całości, zawiniętą w folię, to średni czas pieczenia wynosić będzie ok. 40 minut. W przypadku fileta i pojedynczej tuszy pieczenie zajmie zdecydowanie mniej czasu, bo tylko od 15 do 20 minut.
Z czym podawać flądrę?
Flądrę najczęściej podaje się z ziemniakami, zarówno gotowanymi czy smażonymi, jak i w postaci frytek lub talarków. Do tego koniecznie surówka z białej lub kiszonej kapusty. A jak urozmaicić ten nieco standardowy sposób podania? To proste. Zamiast powszechnie smażonych filetów podajemy roladki z delikatnym nadzieniem krabowym albo zupę rybną. Flądrę można też serwować jako przekąskę. Znakomicie sprawdzą się w tej roli kanapki z pastą z pieczonej flądry, suszonych pomidorów i papryki.
Choć flądra to powszechnie dostępna i niedroga ryba, to jednak nadal rzadko gości na naszych stołach. Być może wynika to z niewielkiej wiedzy, którą posiadamy na jej temat albo z niezbyt dobrych skojarzeń związanych z jej nazwą. Warto więc przyjrzeć się jej nieco bliżej i poznać ją od tej dobrej i smacznej strony.