Brzoskwinie

Choć wywodzą się z Chin i nazywane bywały dawniej perskimi jabłkami, obecnie znane są na całym świecie. Dzięki kulturze chińskiej brzoskwinie zyskały wymiar symboliczny, przywołując na myśl skojarzenia z długowiecznością, wiosną, młodością i szczęśliwym małżeństwem. Należą też zresztą do jednych z trzech błogosławionych owoców buddyzmu, nie dziwi więc fakt, że mają aż tak dobrą reputację wśród mieszkańców Azji.

Czy brzoskwinie są zdrowe?

Brzoskwinie to owoce, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz nasz wygląd. Znane są ze swych licznych właściwości zdrowotnych, bywają też często składnikiem kosmetyków. Ich działanie jest zatem podwójne – wzmacniają włosy, skórę i paznokcie od środka, a jednocześnie poprawiają ich kondycję od zewnątrz. Ze względu na swój skład witaminowy potrafią także zapobiegać anemii, apatii i łagodzić stany napięcia nerwowego.  

Czy brzoskwinie z puszki są zdrowe?

Brzoskwinie z puszki mogą stać się alternatywą dla świeżych owoców, których brakuje poza sezonem. Dostarczą nam co prawda podobnych walorów smakowych, ale już nieco mniej witamin i minerałów, których największe ilości znajdują się w nieprzetworzonej skórce brzoskwiń. Z tego też względu bardziej wartościowe są świeże brzoskwinie, które powinniśmy wybierać częściej aniżeli te z puszki.

Ile kalorii ma brzoskwinia?

Brzoskwinia, dzięki temu, że zawiera małą ilość cukru, zalicza się do niskokalorycznych owoców.
100-gramowa porcja dostarcza 39 kcal. Owoce brzoskwini bez obaw mogą zatem stać się składnikiem diety osób dbających o linię oraz odchudzających się, tym bardziej, że są one zasobne w niezbędny do prawidłowej przemiany materii błonnik.

Jak suszyć brzoskwinie?

Suszone brzoskwinie to sposób na korzystanie z ich wartości odżywczych nawet poza sezonem. Aby osiągnąć dobry efekt, najlepiej skorzystać z piekarnika lub specjalnej suszarki do owoców. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, umyte i pokrojone na połówki, ćwiartki lub plastry brzoskwinie suszymy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Na początku suszenia temperatura powinna wynosić 40 stopni Celsjusza, a pod koniec należy ją zwiększyć do ok. 60 stopni. Suszone brzoskwinie są gotowe po co najmniej ośmiu, maksymalnie szesnastu godzinach, w zależności od grubości kawałków owoców.

Jak zaprawić brzoskwinie?

Brzoskwinie znakomicie nadają się do przygotowywania przetworów, dzięki którym możemy cieszyć się smakiem tych owoców nawet w chłodniejsze dni. Istnieje wiele możliwości zamknięcia w słoiku ich aromatu, jednak do najpopularniejszych należą z pewnością konfitury i dżemy. Brzoskwinie można również zaprawiać w syropie, w kompocie albo w nalewce owocowej. Każdy z tych przysmaków przywoła na myśl smak świeżych brzoskwiń.

Jak przechowywać brzoskwinie?

Sposób przechowywania brzoskwiń zależy od stopnia ich dojrzałości. Jeśli dysponujemy jeszcze nie w pełni dojrzałymi owocami, to warto pozostawić je na 2-3 dni w papierowej torebce w temperaturze pokojowej. Jeśli natomiast brzoskwinie są już miękkie, to nie możemy pozwolić na ich zbyt długie leżakowanie, bo szybko tracą swą jędrność i słodycz. Aby zachowały swoje walory smakowe nieco dłużej, można przechowywać je w specjalnie do tego przeznaczonej szufladce lodówki. To jednak tylko chwilowe rozwiązanie. Dojrzałe brzoskwinie najlepiej po prostu jak najszybciej zjeść albo przygotować z nich przetwory.

Brzoskwinie w polskiej kuchni wykorzystuje się najczęściej w słodkich daniach. Nikt oczywiście nie podważa walorów owoców serwowanych w tej postaci, jednak warto też odkrywać ich mniej znane wcielenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak smakowite może być połączenie brzoskwiń z różnego rodzaju gatunkami mięsa, np. z kurczakiem czy z karkówką. Naprawdę trzeba tego spróbować!

Przeczytaj więcejUkryj tekst

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!