Czosnek - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<h2>Czym jest czosnek?</h2> <p>Czosnek to roślina przyprawowa uprawiana od stuleci. Już w starożytności odkryto jego przeciwpasożytnicze działanie. W Egipcie za pomocą soku czosnkowego pozbywano się robak&oacute;w i tasiemca z przewodu pokarmowego. Dzisiaj jest najbardziej znany jako naturalny antybiotyk wykorzystywany podczas przeziębienia &ndash; dodawany często do mleka z miodem. Ma też całą masę innych medycznych zastosowań. Dowiedz się wszystkiego o czosnku!</p>

Czosnek: jak rośnie ta roślina przyprawowa?

Czosnek to roślina, która osiąga wysokość od 20 do 100 cm. Można go uprawiać w przydomowym ogródku lub z powodzeniem zasadzić w doniczce. Cebulki czosnku sadzi się do gruntu jesienią lub wiosną – w rzędach co około 20 cm. Okres rozwoju rośliny trwa od 4 do 10 miesięcy. Z kwitnącego czosnku usuwa się pąki kwiatów oraz same kwiaty, aby nie osłabiły one główek czosnku. Kiedy liście zaczynają żółknąć i schnąć, czosnek się wykopuje i pozostawia w słońcu do wyschnięcia.

Czy lubimy czosnek?

Jedni go uwielbiają, inni nie znoszą. Głównie ze względu na ostry, charakterystyczny, dla wielu nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust tuż po jego zjedzeniu. Z tej przyczyny czosnku raczej nie spożywa się na randkach i spotkaniach towarzyskich, choć trudno wyobrazić sobie dziś bez niego np. dania kuchni tureckiej czy śródziemnomorskiej. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają organiczne związki siarki. Jednak można zneutralizować działanie tych związków poprzez dodanie do potrawy zielonej pietruszki.

Czy czosnek jest zdrowy?

Mamy wiele odmian czosnku. Różnią się głównie kolorem łupiny i wielkością główki.

Mimo intensywnego zapachu warto dodawać czosnek do potraw choćby ze względu na jego właściwości lecznicze.

Jakie właściwości ma czosnek?

  • obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu;
  • wspomaga układ immunologiczny;
  • jest naturalnym antybiotykiem dzięki allicynie;
  • wpływa na równowagę mikrobiologiczną jelit;
  • dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zapobiega nowotworom;
  • zatrzymuje procesy starzenia.

Jakie czosnek ma witaminy?

Czosnek jest źródłem witaminy B1, PP, B6, kwasu pantotenowego oraz witaminy C.

Czy czosnek to antybiotyk?

W czosnku zawarte są związki siarki, które mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, dlatego jest on uznawany za naturalny antybiotyk.

Czosnek na przeziębienie

Czosnek wspomaga nasz układ oddechowy w walce z przeziębieniem, dlatego warto jeść go w okresie jesienno-zimowym. Pomaga odblokować drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie, obniża gorączkę, a także rozgrzewa.

Jak zrobić czosnek na przeziębienie?

Zmiażdżony ząbek czosnku dodajemy do ciepłego mleka, mieszamy i… pijemy.

Czy czosnek pomaga w odchudzaniu?

Czosnek wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego – zwiększa wydzielanie żółci.

Czy czosnek granulowany jest zdrowy?

Czosnek granulowany to po prostu zmielone ząbki czosnku, które sprzedawane są w postaci granulek. Wykazuje on takie same właściwości jak czosnek świeży, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać do przygotowywania potraw. Pamiętajmy jednak, że czosnek świeży jest bardziej aromatyczny.

Kiedy czosnek traci swoje właściwości?

Czosnek świetnie smakuje na surowo, jest też wtedy najzdrowszy. Obróbka termiczna sprawia, że traci część związków, np. bakteriobójczą allicynę, i dużo swoich właściwości. Jego smak staje się jednak nieco łagodniejszy. Uważaj, żeby go nie przypalić, jeśli nie chcesz, by Twoje danie było gorzkie. Zgnieciony lub zmielony czosnek szybko traci charakterystyczny smak i zapach.

Jaki czosnek wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w sklepie

Wybierając czosnek, zwróć uwagę, czy główka jest twarda i zwarta. Ząbki po obraniu powinny być białe, bez brązowych plam.

Czosnek – jak przechowywać?

Lodówka nie jest dobrym miejscem do przechowywania czosnku, gdyż staje się on wtedy gorzki w smaku. Lubi ciemne, chłodne i suche miejsca. Obrane ząbki czosnku możemy przechować w słoiczku z oliwą. Czosnek można też zalać marynatą z oliwy i octu z przyprawami. Dobrym sposobem na szybkie obranie ząbków jest zanurzenie ich w gorącej wodzie.

Jak szybko obrać czosnek? Nasz trik!

Masz do przygotowania zupę czosnkową i chcesz prędko obrać ząbki czosnku? Nie musisz obierać każdego ząbka z osobna! Sprawdź nasz trik, dzięki któremu ułatwisz sobie pracę w kuchni i szybko obierzesz czosnek.

Do czego stosuje się czosnek? 5 najciekawszych przepisów!

Czosnek idealnie pasuje do wielu potraw mięsnych, ale także do ryb, makaronów czy sałatek. Jest jednym z podstawowych składników potraw, takich jak włoskie pesto czy hiszpańskie gazpacho lub grecki sos tzatziki dodawany do ćevapčići czy chlebka mięsnego.

Wypróbuj 5 przepisów na pyszne i różnorodne dania z czosnkiem:

Co to jest czosnek niedźwiedzi?

Jak głosi starogermańska legenda, czosnek ten zjadały niedźwiedzie jako pierwszy posiłek po przebudzeniu z zimowego snu. Stąd wzięła się jego nazwa. Starożytni Germanie wzięli przykład ze zwierząt i zaczęli jeść czosnek niedźwiedzi, wierząc, że im także doda sił.

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi ma podobne właściwości jak znany nam czosnek pospolity. Wygląda jednak zupełnie inaczej. Nie ma bowiem ząbków, lecz zielone liście.

Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi?

Tak jak zwykły czosnek, zawiera wiele substancji, które wykazują właściwości lecznicze. Znajdujące się w nim związki siarki mają działanie przeciwnowotworowe, pomagają w leczeniu schorzeń reumatycznych, a także działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo, dlatego również nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek niedźwiedzi pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ciśnienie krwi. Zawarte w nim antyutleniacze sprawiają, że czosnek niedźwiedzi spowalnia również procesy starzenia.

Jak stosować czosnek niedźwiedzi?

Aby w pełni wykorzystać wszystkie właściwości czosnku niedźwiedziego, warto spożywać go na surowo. Poddany obróbce termicznej traci bowiem część smaku oraz swoich właściwości. Przyjmuje się, że dzienna dawka czosnku niedźwiedziego wynosi od 3 do 5 gramów. Jego przedawkowanie grozi uszkodzeniem wątroby, dlatego nie należy przekraczać zalecanej porcji. Spożycie dużych ilości tego produktu może być również szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży. Szczególną ostrożność powinny także zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, ponieważ czosnek niedźwiedzi powoduje rozrzedzanie krwi. Nie jest on polecany osobom z wrzodami żołądka lub dwunastnicy.

Z czym jeść czosnek niedźwiedzi?

Świeże liście czosnku warto dodawać do: zup, sałatek, past, twarogów lub sosów. Można je również zamrażać, dzięki czemu nadają się do spożycia także w późniejszym czasie. Suszony czosnek niedźwiedzi jest natomiast częstym składnikiem mieszanek przyprawowych, którymi z powodzeniem możemy podkreślić smak domowych dań.

Czy czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną?

Lepiej nie zrywać dziko rosnącego w lesie czosnku niedźwiedziego, ponieważ jest on uznany za roślinę chronioną. Może też być pomylony z konwalią majową, której liście są trujące.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!