Podpłomyki z czosnkiem niedźwiedzim i ziemniakami
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • 2 blachy do pieczenia
  • wałek do ciasta
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 225°C

Krok 1: Zagniatamy ciasto

Drożdże kruszymy i rozrabiamy wraz z cukrem letnią wodą (125 ml). Razem z mąką, 1 łyżeczką soli, cukrem i oliwą zagniatamy gładkie ciasto. Odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę.

Krok 2: Gotujemy ziemniaki

Ziemniaki obieramy, myjemy i strugamy w cienkie plastry. Gotujemy przez 4-5 minut we wrzącej, osolonej wodzie, odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Osączamy.

Krok 3: Łączymy czosnek niedźwiedzi ze śmietanką

Czosnek niedźwiedzi oczyszczamy, myjemy i otrząsamy do sucha. 2/3 kroimy i mieszamy ze śmietanką, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Paprykę oczyszczamy, pozbawiamy nasion i kroimy w cienkie paski.

Krok 4: Pieczemy podpłomyki

Ciasto dzielimy na 4 porcje – każdą rozwałkowujemy bardzo cienko na odrobinie mąki. Przekładamy na dwie blachy wyłożone papierem do pieczenia i smarujemy śmietanką. Obkładamy ziemniakami i papryką, doprawiamy lekko solą i pieprzem. Szynkę rozrywamy na kawałki i rozkładamy na podpłomykach. Blachy jedną po drugiej wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 225°C i pieczemy podpłomyki przez ok. 10 minut. Resztę czosnku niedźwiedziego kroimy w paski. Przed podaniem posypujemy nim podpłomyki.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Podpłomyk, czyli pieczywo znane od wieków

Podpłomyki to starodawna forma pieczywa, która powstaje bez udziału drożdży, jedynie na bazie mąki i wody. Pieczone na żarze placki zazwyczaj przybierały formę niewielkich okręgów. Niekiedy do mąki (najlepsze efekty zapewnia pszenna) i wody dodawano również innego rodzaju dodatki, takie jak sól czy zioła.

Podpłomyki to przysmak, który upodobali sobie Słowianie – w średniowieczu łatwe do przygotowania podpłomyki stanowiły podstawę wyżywienia niezamożnej części ludności. Choć także mieszczenie, szlachcice i możnowładcy wykorzystywali je jako dodatek do innych potraw. Można zatem powiedzieć, że podpłomyki w minionych wiekach cieszyły się taką samą popularnością jak dzisiaj standardowe pieczywo – białe lub razowe.

W tradycyjnym przepisie na podpłomyki występuje bardzo ograniczona liczba składników. Należą do nich mąka, woda, sól, zioła i przyprawy, niekiedy również mleko czy zakwas. Przepis na podpłomyki z Kuchni Lidla proponuje jednak pewne innowacje.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że są to podpłomyki drożdżowe. A to zasadnicza różnica – podpłomyki Kuchni Lidla są zatem puszystsze od tych tradycyjnych, co z pewnością docenią miłośnicy pizzy i pizzerek. Co więcej, o ile średniowieczni Słowianie wypiekali swoje placki w żarze palenisk, my proponujemy przystępny przepis na podpłomyki z piekarnika. Bierzemy więc na tapet tradycyjną recepturę i modyfikujemy ją w ten sposób, aby podpłomyki drożdżowe zachwyciły najbardziej wymagających smakoszy! Sprawdź, jak powstają wyborne podpłomyki Kuchni Lidla!

Podpłomyk – przepis, który nie zajmie Ci wiele czasu

Polecany przepis na podpłomyk z piekarnika należy do przepisów łatwych, odpowiednich nawet dla początkujących, a ponadto szybkich. Nasze podpłomyki w piekarniku przygotujesz w niecałą godzinę! Pamiętaj, że przepis pozwoli Ci przygotować nie zwyczajne, znane od stuleci placki, lecz podpłomyki z dodatkami – ziemniakami, czosnkiem i szynką. Oznacza to, że możesz traktować je nie tylko w formie przekąski czy dodatku do dania głównego, lecz również jako pomysł na smakowity obiad lub kolację. Jak zrobić podpłomyki z piekarnika według Kuchni Lidla? Przyjrzyjmy się niektórym punktom przepisu.

Jak zrobić podpłomyki? Sprawdź, o czym pamiętać!

Jako że w naszym przepisie na podpłomyki mowa o plackach przygotowywanych z udziałem drożdży, w pierwszej kolejności to właśnie nimi trzeba się zająć. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że do swoich kuchennych eksperymentów możesz wykorzystać zarówno drożdże suszone, jak i drożdże instant. W pierwszym przypadku musisz je aktywować z udziałem wody, w drugim – możesz wykorzystać je do podpłomyków niezwłocznie po odpakowaniu. Zgodnie z podanymi wskazówkami związanymi z tym, jak zrobić podpłomyki, gotowe ciasto pozostaw na godzinę pod przykryciem, aby urosło. Tu mała wskazówka – jeśli w Twoim domu nie jest zbyt ciepło, ciasto na podpłomyki z szynką możesz umieścić w stygnącym piekarniku. Uwaga – zbyt wysoka temperatura może niekorzystnie wpływać na drożdże!

W czasie gdy ciasto na podpłomyki drożdżowe odpoczywa pod przykryciem, możesz zająć się pozostałymi składnikami. W naszym przepisie znajdziesz szczegółowy opis przygotowania ziemniaków, czosnku niedźwiedziego oraz papryki. Co dalej? Oczywiście uformowanie placuszków z ciasta, pokrycie ich składnikami i upieczenie. Jesteśmy pewni, że nasz opis dostarczy Ci wszelkich niezbędnych informacji w tym zakresie!

Pyszne podpłomyki – przepis Kuchni Lidla

Chrupiące podpłomyki z Kuchni Lidla przypadną do gustu każdemu entuzjaście pizzy, także w wersji mini. To jedna z najlepszych odpowiedzi na pytanie, co można zrobić z mąki i wody z dodatkiem drożdży i starannie dobranych dodatków! Weź pod uwagę nasz przepis na podpłomyki zawsze wtedy, gdy zastanawiasz się, jakimi przekąskami uraczyć gości podczas najbliższego spotkania rodzinnego lub zabawy! Pora wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Czy podpłomyki z patelni są równie dobre, jak te z piekarnika?

Podpłomyk: w piekarniku czy na patelni?        

Podpłomyki na patelni to dobre wyjście dla wszystkich tych, którzy mimo awarii piekarnika pragną postawić na to proste, smakowite pieczywo. Jak zrobić podpłomyki z patelni? Nic prostszego – gotowe ciasto, uformowane na cienkie placki, zamiast wkładać do piekarnika, podsmaż na rozgrzanej patelni. Podpłomyk na patelni powinien spędzić około 2 minut na każdej ze stron.

Jakie są jednak wady tego rozwiązania? Podpłomyki z patelni nie będą tak puszyste, jak ich odpowiedniki z piekarnika. Co więcej, metoda ta pozwoli Ci przyrządzić najprostszy wariant podpłomyka, a więc bez żadnych dodatków. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić podpłomyk z zapieczonymi warzywnymi (i nie tylko) dodatkami, musisz nastawić się na wersję z piekarnika.

Pieczenie potrwa nieco dłużej niż smażenie, weź jednak pod uwagę, że patelnia stawia pewne wyraźne ograniczenia. Zazwyczaj tylko jeden placek zmieści się na jej powierzchni, dlatego przygotowanie poczęstunku dla większej grupy znajomych może wymagać nieco cierpliwości.

Daj szansę naszym podpłomykom z czosnkiem, ziemniakami i szynką… a później poznaj inne propozycje Kuchni Lidla. Znajdziesz wśród nich m.in. podpłomyki z koprem włoskim i brzoskwinią czy podpłomyki z jabłkiem wędzonym i łososiem!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!