Dania główne - Borowiki - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

  • Wegetariańskie
  • Wegańskie

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
Smakosze grzybów nie mogą pominąć w swym menu dań z udziałem borowików. Te jedne z najszlachetniejszych grzybów występujących w polskich lasach, zwane również prawdziwkami, są doceniane przez kucharzy ze względu na swój aromat, który unosi się podczas ich przyrządzania.

Borowiki jadalne i niejadalne

Spośród blisko 20 rodzajów borowików, które rosną w Polsce, wyróżnia się borowiki jadalne, niejadalne oraz trujące. Zanim więc przystąpicie do przyrządzania grzybów, warto dokładniej poznać ich zastosowanie kulinarne.

Jedną z najsmaczniejszych odmian borowików jest borowik brzozowy, zaliczany do tzw. borowików piaskowych, czyli rosnących na słabych ziemiach. Niestety, bardzo rzadko spotykany w naszym kraju, w odróżnieniu od borowika amerykańskiego, który mimo iż nad Wisłą pojawił się stosunkowo niedawno, zdążył się już tutaj rozgościć na dobre. I słusznie, bo ma przyjemny zapach, a przy tym jest całkiem smaczny. Jego całkowitym przeciwieństwem jest natomiast borowik korzeniasty, charakteryzujący się wyczuwalną w smaku goryczą. Z tego też względu zalicza się go do grzybów niejadalnych.

Osobną kategorię stanowią borowiki, które są jadalne tylko i wyłącznie po poddaniu ich obróbce termicznej. W stanie surowym mogą stać się bowiem przyczyną niestrawności albo źródłem trujących soków. Do tej grupy należy m.in. borowik ceglastopory, uznawany przez wielu za grzyb jadalny, mimo to rzadko zbierany. Jego przygotowanie do konsumpcji wymaga bowiem sporych umiejętności. Po ugotowaniu lub usmażeniu jest bardzo smaczny. Właściwego przyrządzenia wymagają też borowiki ponure. Surowe grzyby tego gatunku są bowiem trujące.

Borowiki – jak je przyrządzić?

Jak widać, odmian borowików jest co nie miara, podobnie zresztą jak interpretacji przepisu na ich przyrządzenie. Najczęściej borowiki jada się w śmietanie, ale można zrobić z nich również pyszne zupy. Kuchnia Lidla poleca przygotowanie kremu z borowików, najlepiej takiego z chrupiącymi grzankami. A jeśli macie ochotę na borowiki smażone na maśle, to warto skusić się na risotto grzybowe. Pomysłów na borowiki z patelni też nigdy nie brakuje. W Kuchni Lidla znajdziecie na przykład przepis na spaghetti z dynią i borowikami czy na borowiki z makaronem.

Jeśli natomiast dysponujecie większą ilością grzybów, to warto zastanowić się nad możliwością ich przechowania. Borowiki suszone albo marynowane w occie smakują wyśmienicie poza sezonem. Te pierwsze w szczególności, bo dodają aromatu każdemu daniu. Z kolei borowiki w zalewie octowej staną się idealną przekąską podczas wizyty gości.

Jak mrozić borowiki?

Dobrym rozwiązaniem wykorzystania nadmiaru grzybów jest również ich zamrożenie. Smak mrożonych borowików będzie najbardziej zbliżony do smaku świeżych, jeśli będziemy wiedzieć, jak właściwie mrozić borowiki. Trzeba oczywiście rozpocząć od ich dokładnego oczyszczenia i umycia, aby po całkowitym wyschnięciu pokroić grzyby na części i wydzielić porcje do mrożenia. Tak przygotowane borowiki układa się na tacy i wkłada do zamrażarki. Następnego dnia można je przełożyć do foliowych woreczków, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Gotowe!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!