Sos grzybowy ze świeżych grzybów – przepis
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • robota kuchennego Monsieur Cuisine Smart

Przygotuj wcześniej:

Bulion warzywny podgrzewamy tak, aby był gorący w momencie użycia.

Sposób przygotowania:

KROK 1: PRZYGOTOWANIE SKŁADNIKÓW

Grzyby starannie oczyścić, większe drobno pokroić. Obie cebule obrać i pokroić na ćwiartki. Czosnek obrać. Szczypiorek umyć, osuszyć, drobno pokroić.

KROK 2: GOTOWANIE BAZY SOSU

Cebulę z czosnkiem włożyć do pojemnika miksującego, rozdrabniać (z zatkniętą miarką), przytrzymując przycisk turbo/8 sekund. Zgarnąć składniki łopatką ze ścianek na dno pojemnika. Dodać masło i grzyby. Dusić wszystko (bez miarki), ustawiwszy program przypiekanie/4 minuty. Dodać bulion i całość powoli gotować (bez miarki) obroty w lewo/10 minut/prędkość 1/120°C. Dla ochrony przed pryskaniem umieścić na pokrywie wkład do gotowania.

KROK 3: ZABIELANIE SOSU

Do sosu dodać mąkę ze śmietaną, gotować (bez miarki) obroty w lewo/5 minut/prędkość 1/100°C, aż sos zgęstnieje. Przyprawić solą i pieprzem. Dodać posiekany szczypiorek, gotować (bez miarki) obroty w lewo/2 minuty/prędkość 1/100°C.

KROK 4: PODANIE

Sos przelać do sosjerki, podać z makaronem lub innymi kluskami. Jest to doskonały dodatek do potraw mięsnych, np. do pieczeni lub smażonych kotletów

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Sos grzybowy ze świeżych grzybów – do czego pasuje najlepiej?

Pierwsze grzyby pojawiają się w lasach nawet w połowie maja, jednak prawdziwy sezon grzybowy to jesień. Wielkie narodowe grzybobranie rozpoczyna się zwykle już około połowy września. Trwa do pierwszych mrozów, nic więc dziwnego, że zapaleni grzybiarze starają się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję na zdobycie okazałych okazów. I właśnie deszczowe jesienne dni to właściwy moment na wypróbowanie naszego przepisu na sos ze świeżych grzybów!

Nasz przepis na sos ze świeżych grzybów powinien na stałe zagościć w przepiśniku każdego miłośnika leśnych smaków. Jest prosty w wykonaniu, zachwyca smakiem oraz nadaje się do wielu potraw. Sos ze świeżych prawdziwków pasuje do klusek, makaronów i mięs. Fantastycznie komponuje się zwłaszcza z kopytkami, kluskami kładzionymi czy śląskimi. Tworzy udaną kompozycję z długimi makaronami, takimi jak tagliatelle czy pappardelle.

Co więcej, sos z grzybów świeżych perfekcyjnie pasuje do mięsa w niemal każdym wydaniu. Smakowite kawałki kurczaka lub indyka to doskonałe uzupełnienie sosu grzybowego. Wcześniej oczywiście podsmaż mięso na patelni z odrobiną oleju lub masła, aż stanie się złotobrązowe i dobrze przyrumienione.

Inna opcja to wołowina – steki, medaliony lub mielona. Także mięso duszone, takie jak duszone kawałki wieprzowiny, wołowiny lub drobiu dobrze smakuje z sosem ze świeżych grzybów. Mięso w takiej odsłonie jest miękkie i aromatyczne, dlatego fantastycznie współgra z równie wyrazistym sosem grzybowym.

Kochasz dania rybne? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Sos grzybowy wzbogaci posiłek z łososiem czy sandaczem w roli głównej. Musimy też wspomnieć o ziemniakach w różnych postaciach. Zwłaszcza placki ziemniaczane z sosem grzybowym to prawdziwy klasyk polskiej kuchni. Możesz też skusić się na ziemniaki gotowane, pieczone, smażone czy w formie purée.

Jak zrobić sos ze świeżych grzybów? Garść przydatnych informacji

W przepisie na sos ze świeżych grzybów polecamy Ci wykorzystanie robota kuchennego Monsieur Cuisine Smart. Jego użycie to zdecydowanie najprostszy sposób na to, jak zrobić sos ze świeżych grzybów. Jeśli jednak nie posiadasz polecanego urządzenia, nic straconego!

Zatem, jak zrobić sos z grzybów świeżych bez robota kuchennego? Wystarczy nieco chęci oraz odrobina więcej czasu, niż zakłada nasz przepis na sos grzybowy ze świeżych grzybów, a także będziesz cieszyć się jego wyśmienitym smakiem. Przyszykuj jedynie garnek lub rondel, do którego trafią wszystkie składniki. Przygotuj się również do krojenia poszczególnych produktów. Dotyczy to zwłaszcza cebuli i czosnku. Dokładnie posiekaj je za pomocą ostrego noża, aby sos zyskał idealną, gładką konsystencję.

Weź też pod uwagę, że przepis na świeże grzyby uda się w pełni tylko wtedy, gdy postawisz na dobrej jakości bulion warzywny. Najlepiej ugotować go samodzielnie, ale w razie potrzeby możesz sięgnąć nawet po gotowy wywar.

Jak zrobić aromatyczny, pełen smaku bulion do sosu grzybowego? Zaopatrz się w warzywa – może być to cebula, marchew, selery, por, pietruszka, pieczarki, pomidory, por, pasternak itp. Wybierz te, które lubisz i są dostępne w danym sezonie. Dobieraj ich ilość dowolnie, w zależności od tego, jaki smak preferujesz. Pamiętaj jedynie o proporcji warzyw względem wody (1 kg warzyw na 2-3 litry wody). Dodaj też przyprawy i zioła: liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz, tymianek, rozmaryn czy natkę pietruszki. Oto krótka instrukcja przygotowania:

  1. Obierz, umyj oraz pokrój warzywa na mniejsze kawałki. Nie musisz precyzyjnie kroić, ponieważ i tak chodzi wyłącznie o uwolnienie ich smaku, składników odżywczych oraz zapachu.
  2. Umieść pokrojone warzywa w dużym garnku i zalej je wodą. Woda powinna zakrywać warzywa w garnku.
  3. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz i inne przyprawy oraz zioła według własnych preferencji.
  4. Podgrzewaj warzywa i wodę na dużym ogniu, aż bulion zacznie wrzeć. Następnie zmniejsz ogień do minimum, po czym gotuj całość na wolnym ogniu przez co najmniej 30–60 minut. Im dłużej gotujesz bulion, tym intensywniejszy zyskuje smak.
  5. Na końcu odcedź bulion, aby pozbyć się stałych składników (warzyw, przypraw itp.).
  6. Przechowuj wywar warzywny w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce lub zamrażaj go w porcjach do późniejszego użycia.

Gotowy bulion warzywny to świetny składnik do wielu dań, nie tylko sosu ze świeżych borowików, prawdziwków czy innych grzybów. To m.in. baza smakowitych zup. Zawsze warto mieć w lodówce przynajmniej jeden słoiczek bulionu.

Przepis na sos grzybowy ze świeżych grzybów według Kuchni Lidla – o czym powinieneś wiedzieć

Podany przepis na sos grzybowy ze świeżych grzybów zakłada wykorzystanie prawdziwków. Te szlachetne grzyby leśne zachwycają łagodnym smakiem, który jest mniej intensywny niż u maślaków. Wyróżnia je bardzo przyjemny, lekko orzechowy posmak. Ponadto nadają one sosom grzybowym ze świeżych grzybów zachęcającą konsystencję. Wszystko dlatego, że mają wyjątkowo miękki, soczysty miąższ.

Wprawdzie nasza propozycja to sos ze świeżych borowików (prawdziwków), jednak przepis na sos grzybowy ze świeżych grzybów leśnych możesz też nieco zmodyfikować poprzez dobór innego gatunku.  Warto ugotować sos ze świeżych podgrzybków lub maślaków. Te ostatnie, podobnie jak prawdziwki, wyróżnia łagodny smak oraz miękkość. Uwaga! W kuchni sięgaj wyłącznie po dobrze znane Ci grzyby. Zbieraj je z najwyższą uwagą, a w razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z ich wykorzystania. Znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie to kupno grzybów ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła.

W ostateczności zamiast sosu ze świeżych grzybów leśnych możesz przygotować wariant z pieczarkami. Nie da się ukryć, że znacząco różnią się smakiem od grzybów prosto z lasu. Kiedy jednak intensywne grzybowe nuty w potrawie nie są Twoim priorytetem, wypróbuj takie rozwiązanie. Za to w sezonie na grzyby koniecznie skuś się na oryginalny sos ze świeżych prawdziwków!

Jak gotować grzyby na sos? Pożyteczne wskazówki!

Gdy posiadasz robota kuchennego Monsieur Cuisine Smart, nie musisz martwić się tym, jak gotować grzyby na sos. Wystarczy, że umieścisz je w naczyniu robota zgodnie z naszymi instrukcjami. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku braku wspomnianego narzędzia. Zatem jak gotować świeże grzyby, aby sos smakował równie dobrze?

  1. Dokładnie umyj grzyby pod bieżącą wodą, aby pozbyć się piasku oraz usuń z nich wszelkie zabrudzenia.
  2. Odetnij twardą część ogonków (jeśli to konieczne) i pokrój grzyby na plasterki lub kawałki. Im mniejsze kawałki, tym szybciej się ugotują oraz łatwiej wchłoną smaki sosu.
  3. Dodaj pokrojone grzyby do sosu. Zmiękną podczas gotowania i dodadzą mu smaku.
  4. Ile gotować świeże grzyby na sos? Zazwyczaj wystarcza 10–15 minut, aby osiągnęły właściwą konsystencję. Te szczególnie twarde mogą potrzebować nawet 30 minut.

Wyjaśniliśmy, ile gotować grzyby świeże. Jednak co wtedy, kiedy marzy Ci się ugotowanie sosu grzybowego poza sezonem na grzybobranie? W takim wypadku pozostaje Ci wariant suszony lub mrożony. Każdy z nich wymaga odpowiedniego, wcześniejszego przygotowania. Mrożone grzyby możesz od razu wrzucić do rondelka lub na patelnię bez wcześniejszego rozmrażania. Z kolei grzyby suszone należy wcześniej namoczyć. Wyłóż je na dnie dowolnego naczynia, po czym zalej ciepłą wodą tak, aby je przykryć. Nie przesadzaj z ilością wody, aby nie straciły swoich walorów smakowych i zapachowych! Po około 3 godzinach namaczania są gotowe. Choć podkreślamy, że najbardziej zachęcamy Cię do skorzystania ze świeżych produktów!

Wiesz już, jak długo gotować świeże grzyby do sosu oraz czym w razie potrzeby zastąpić prawdziwki.. Nie zapomnij również zapoznać się z innymi przepisami z Kuchni Lidla! Nie brakuje wśród nich ciekawych potraw z grzybami w różnej postaci, takich jak risotto z grzybami leśnymi i parmezanem czy ciastka z grzybami. Na pewno znajdziesz tam coś dla siebie!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!