zobacz film Sos barbecue - przepis na domowy sos

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • moździerz
  • zamykany słoik o pojemności 200 ml

Krok 1: SMAŻYMY CEBULĘ I CZOSNEK

Szalotkę pokrojoną w drobną kostkę i drobno posiekany czosnek smażymy na lekko rozgrzanej patelni. Cebula i czosnek powinny smażyć się powoli, aż odparują i lekko się wysuszą.  

Krok 2: PRZYPRAWIAMY BAZĘ SOSU

Ziele angielskie razem z goździkami dokładnie ucieramy w moździerzu i dodajemy do cebuli. Dodajemy ostrą paprykę i imbir. Mieszamy. Dodajemy miód i prażymy chwilę, aż smaki się połączą.

Krok 3: DODAJEMY POZOSTAŁE SKŁADNIKI SOSU

Bazę sosu zalewamy octem winnym i sosem sojowym. Gotujemy chwilę, aż ocet odparuje. Dodajemy pomidory pelati i odrobinę wody. Mieszamy. Dodajemy drobno posiekane śliwki.

Krok 4: GOTUJEMY SOS BARBECUE

Sos gotujemy na wolnym ogniu ok. 25-30 minut, aż zgęstnieje.

Krok 5: PRZELEWAMY SOS DO SŁOICZKA

Gotowy sos barbecue przelewamy do słoiczka. Na wierzchu układamy gałązki świeżego tymianku. Odstawiamy do wystygnięcia. Przechowujemy w lodówce.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (5)

Avatar
  • Gość Gość
    501 dni temu
    A ile dni można taki sos trzymać w lodówce w słoiku?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    498 dni temu
    Jeśli słoik jest wyparzony i szczelnie zamykany sos powinien przetrwać nawet 2 tygodnie. Zawsze jednak warto sprawdzić jego przydatność do spożycia bezpośrednio przed jedzeniem :)
  • Gość Gość
    1434 dni temu
    uwielbiaaaam sos bbq! moja milość normalnie. tak samo jak perła! dzięki za przepis! na pewno zrobię!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1615 dni temu
    mam pytanie o tymianek: w składnikach jest świeży tymianek a w treści przepisu rozmaryn. To co ostatecznie powinno się tam znaleźć?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1613 dni temu
    Do słoiczka powinno trafić to zioło, które Karol trzyma w dłoniach na początku materiału, czyli świeży tymianek oczywiście :) Dziękujemy za czujne czytanie przepisów-dzięki Twojej uwadze wprowadziliśmy poprawkę w treści!

Sos barbecue, czyli BBQ, to bezsprzecznie jedno z najważniejszych osiągnięć światowej „sosologii”. Dzięki swojemu wyrazistemu smakowi stał się dodatkiem pożądanym w niezliczonych wręcz sytuacjach kulinarnych. Jako zastosowanie z pewnością nie ogranicza się do grillów. Sos BBQ będzie pasował idealnie do kanapek, kiełbasek (także wege), hot dogów czy hamburgerów. Jesteśmy pewni, że i Ciebie powinien zainteresować nasz przepis na domowy sos BBQ! Trzymając się wskazówek Karola Okrasy, przyrządzisz go już w 45 minut. Przepis zaliczamy do łatwych, więc na pewno nie będziesz mieć z nim najmniejszych trudności. Nawet wtedy, gdy raczej nie nazwałabyś się mistrzynią czy mistrzem kuchni!

Żeby rozwiać Twoje ewentualne niejasności, zaraz szczegółowo omówimy przepis Karola Okrasy na domowy sos barbecue. Wcześniej jednak przyjrzymy się jego historii. Jak to się stało, że sos ten zrobił tak oszałamiającą światową karierę?

Niektórzy twierdzą, że początków sosu BBQ można doszukiwać się już… w prehistorii! Już wtedy bowiem pradawni mistrzowie kuchni stosowali różnego rodzaju marynaty do mięsa pieczonego na ogniu. Praktyka ta znana była ludom zamieszkującym wszystkie kontynenty. Nazwa barbecue – od której pochodzi słynny skrót BBQ – pochodzi natomiast od barbacoa z języka karaibskich indian Taino. Słowo to oznaczało specjalną drewnianą konstrukcję wykorzystywaną przez dawnych grillmasterów do pieczenia i wędzenia mięsa w dymie. Jak nietrudno się domyślić, Europejczycy z radością przywłaszczyli sobie to osiągniecie, dzięki czemu dotarło ono na Stary Kontynent. A także do kontynentalnej Ameryki. To właśnie w południowych stanach Stanów Zjednoczonych, już w wieku XVII, zaczęły pojawiać się pierwsze wersje sosu BBQ. Choć tak oczywiście nikt go wtedy nie nazywał!

Rozwój sztuki tworzenia sosu BBQ nastąpił w wieku XIX, kiedy na popularności zyskał jego bliski kuzyn, ketchup. Jak łatwo się domyślić – sosy BBQ zaprzyjaźniły się z ketchupami, co skutkowało bardzo interesującymi efektami kulinarnymi. Warto nadmienić, że w Ameryce, kraju olbrzymim i zróżnicowanym pod wieloma względami, zaczęły powstawać regionalne warianty sosu BBQ. I tak na południu, w Teksasie, sos BBQ zaczął słynąć z intensywnych aromatów dymnych, w Karolinie Północnej i Południowej dał się poznać jako sos wybitnie octowy. W Missouri z kolei sos BBQ doskonale zaprzyjaźnił się ze słodkimi dodatkami, w tym z melasą trzciny cukrowej czy różnymi gatunkami miodu.

W wieku XX sława sosu BBQ rosła. Globalizacja sprawiła, że mogliśmy nacieszyć się licznymi nietuzinkowymi wariantami klasyki. W Azji np. sos BBQ polubił się z sezamem czy uniwersalnym sosem sojowym (czego ślady odnajdziesz też w naszym przepisie). Wariacji jest oczywiście o wiele więcej!

Tyle, w skrócie, o dziejach sosu BBQ. Na pewno nie możesz doczekać się, aż dowiesz się, jak zrobić domowy sos BBQ swojej kuchni. Przejdźmy więc od receptury opracowanej przez Karola Okrasę!

Sos BBQ – przepis Kuchni Lidla, który zawsze się udaje!

Zanim przystąpisz do realizacji przepisu na nasz sos barbecue, upewnij się, że oprócz wymienionych składników masz pod ręką także moździerz i słoik o pojemności 200 ml. Załatwione? W takim razie – do dzieła!

Od czego zacząć realizację przepisu na sos barbecue? Od pokrojenia szalotki w kostkę. Jak kroić w kostkę? Jeśli nie masz specjalistycznej kostkarki od warzyw, postępuj w opisany sposób. Obierz warzywo z łupiny i przekrój je wzdłuż. Teraz połóż na desce do krojenia jedną połówkę. Zachowując równe odległości, nacinaj wszerz. Następnie zrób to samo, tylko że tnąc wzdłuż. Nie przecinaj do końca. Teraz chwyć szalotkę i zacznij nacinać w poprzek – w ten sposób warzywo rozpadnie się na równej wielkości kosteczki! W dalszej kolejności posiekaj czosnek. Tu już technika dowolna. Oczywiście masz wszelkie prawo posłużyć się specjalną praską do rozdrabniania tego warzywa. Oba składniki musisz podsmażyć na patelni, żeby odparowały.

W końcu przyda się wspomniany niedawno moździerz. Zmiażdż w nim ziele angielskie i goździki, a następnie dodaj mieszankę do cebuli. Towarzystwo zaszczyć dwoma niezwykle wyrazistymi składnikami – papryką i imbirem. Teraz pora wzbogacić tę kompozycję o akcenty słodkie. Za nie w naszym przepisie na barbecue odpowiada miód. Całość praż przez jakiś czas na patelni. Następnie dodaj kolejne nieodzowne składniki sosu barbecue – ocet winny i sos sojowy. Chwilę gotuj, aż do odparowania octu. Bardzo ważne miejsce w naszym przepisie na sos BBQ zajmują pomidory pelati – dodaj je do całości i skrop wodą. Wszystko dokładnie wymieszaj. Kolejnym składnikiem naszego przepisu na sos BBQ są śliwki. To wszystko – całość gotuj aż do zgęstnienia. To może zająć jakieś pół godziny.

To był ostatni etap przygotowania sosu barbecue zgodnie z naszym przepisem. Teraz pozostało Ci już tylko przelać go do słoika, a przed zamknięciem umieścić na wierzchu odrobinę tymianku. Sos BBQ przechowuj w lodówce!

Jak zrobić sos BBQ, żeby zaskakiwał swoim głębokim smakiem?

Wiesz już, jak zrobić sos BBQ zgodnie z naszym przepisem. Co jednak sprawia, że sos ten zyskuje niezwykłą głębię smakowo-aromatyczną? Oczywiście śliwki! Jak podpowiada nasz mistrz kuchni – najlepsze okażą się delikatnie wędzone owoce, choć i tradycyjne suszone będą odpowiednim wyborem. 3-4 drobno pokrojone śliwki to właściwa odpowiedź na pytanie, jak zrobić sos BBQ po mistrzowsku. Podczas długiego gotowania nasycą one sos cennymi karmelowymi nutami!

Pisząc o tym, jak zrobić sos BBQ, wspominaliśmy, że sos powinnaś lub powinieneś gotować nawet przez pół godziny. Czyli do momentu, aż nabierze on pożądanej gęstości. Co jednak, jeśli zgęstnieje za szybko? W takim nie przerywaj gotowania – dodaj odrobinę wody i gotuj dalej! Sos BBQ można zresztą przygotować na dwa sposoby – na gęsto i nieco mniej gęsto. Jeśli zależy Ci na sosie do przysmaku takiego jak wolno grillowane żeberka BBQ, celuj w sos o konsystencji syropu!

Pamiętaj, że do naszego przepisu dołączony jest materiał wideo, w którym Karol Okrasa osobiście pokazuje, jak zrobić sos BBQ po mistrzowsku!

Sos BBQ – do jakich potraw pasuje?

W naszym katalogu znajdziesz mnóstwo propozycji kulinarnych, które zyskują swój wyjątkowy charakter dzięki sosowi BBQ właśnie. Jeśli poszukujesz dla niego tradycyjnego mięsnego towarzystwa, zerknij na wspomniany już przepis na wolno grillowane żeberka BBQ albo skrzydełka z piekarnika w stylu amerykańskim (buffalo wings) z sosem bbq – przepis idealny na fanów kuchni amerykańskiej). Warto wiedzieć też, że sos BBQ świetnie podkreśli smak rozmaitych przysmaków kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Udowadnia to Kinga Paruzel swoimi przepisami na stek z bakłażana BBQ z humusem z bobem i wegańskim allioli oraz skrzydełka z kalafiora z domowym sosem BBQ. Jesteśmy pewni, że wraz z Kuchnią Lidla znajdziesz mnóstwo pomysłów na wypróbowanie sosu BBQ, bez względu na to, w jakiej kuchni gustujesz. Także wtedy, gdy zechcesz przygotować bezmięsnego grilla. Zerknij tylko na pomysł na sałatkę na grilla z ciecierzycą i wegańskim sosem BBQ. A może interesuje Cię zielona wariacja na temat klasycznych fast foodów? Jeśli tak, poznaj hot dogi z wegańskimi kiełbaskami i sosem BBQ!

Wypróbuj przepis na domowy sos BBQ oraz przepyszne potrawy z tym sosem polecane przez Kuchnię Lidla!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!